William V. Carey kupuje polskie aktywa MBWS

Po przejęciu Grupa będzie miała roczne przychody przekraczające 1 miliard euro i zatrudniać będzie 2500 osób pracowników w Polsce.

[AKTUALIZACJA 24.07.2020]

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął w środę 22 lipca wniosek o zgodę na przejęcie polskiego oddziału francuskiej grupy MBWS przez United Beverages z Torunia.

- Zgłoszenie dotyczy zamiaru przejęcia przez United Beverages S.A. z siedzibą w Toruniu kontroli nad spółką Marie Brizard Wine & Spirits Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, poprzez nabycie od spółki Marie Brizard Wine & Spirits z siedzibą w Paryżu, Francja 100% udziałów dających prawo do sprawowania kontroli nad tą spółką - głosi komunikat UOKiK-u. - Ponadto spółka United Beverages w wyniku koncentracji przejmie kontrolę nad spółką Fabryka Wódek „Polmos Łańcut” będącej spółką zależną od Marie & Brizard Wine & Spirits Polska - dodano dalej.

Przypomnijmy, że 16 lipca Marie Brizard Wine & Spirits ogłosiła sprzedaż wszystkich akcji MBWS Polska i udziałów w Polmosie Łańcut firmie United Beverages, należącej do od lat inwestującego w branży spirytusowej Williama V. Careya (poprzez jego spółkę W.C. Holdings Ltd. z siedzibą w Limassol na Cyprze).

Transakcja powinna zostać sfinalizowana w ciągu 2-4 miesięcy. Umowa przewiduje spłatę należności w kilku ratach.

Polska spółka MBWS przynosiła od wielu kwartałów straty; w 2019 r. jej wynik EBITDA wyniósł 9,3 miliona euro.

"Biorąc pod uwagę dług finansowy netto związany ze zbywaną działalnością, napływ gotówki do spółki będzie bardzo ograniczony" - napisała MBWS w komunikacie.

Obecna umowa pozwoli MBWS i United Beverages Group ściśle współpracować jako partnerzy.
United Beverages Group będzie nadal produkować wódkę Sobieski (marka pozostanie własnością MBWS) dla MBWS w zakładach objętych umową sprzedaży, podpisana zostanie też nowa umowa dystrybucyjna, na mocy której United Beverages będzie importował międzynarodowe marki francuskiej grupy, takie jak whisky William Peel czy koniak Maison Gautier.

Transakcja musi jeszcze zostać zaakceptowana przez UOKiK.

- Cieszę się, że udało się osiągnąć porozumienie z United Beverages Group, jednym z największych i najbardziej
uznanych graczy na polskim rynku napojów alkoholowych z ponad 25-letnim doświadczeniem. Jestem przekonany, że znaleźliśmy świetny dom dla polskich aktywów, które zabezpieczą ich długoterminową przyszłość - powiedział Andrew Highcock, dyrektor naczelny Marie Brizard Wine and Spirits. - Przede wszystkim ten wybór zapewnia ciągłość pracy pracownikom naszej spółki zależnej. W przypadku MBWS umowa ta jest także kolejnym krokiem naprzód w naszej strategii grupowej polegającej na uproszczeniu modelu operacyjnego i koncentrowaniu się na inwestycjach w aktywa optymalizujące wartość dla akcjonariuszy - dodał.

Z kolei William V. Carey, dyrektor generalny United Beverages Group, skomentował, że przejęcie wiodącego polskiego producenta wódki oraz nowoczesnego zakładu destylacyjnego wypełnia jedną ze strategicznych luk w strukturze United Beverages Group. - Te zasoby produkcyjne, w połączeniu z naszą obecną siłą dystrybucji stanowią atrakcyjną okazję inwestycyjną do stworzenia zintegrowanej pionowo i zwiększającej wartość grupy - stwierdził.

Po przejęciu Grupa będzie miała roczne przychody przekraczające 1 miliard euro i zatrudniać będzie 2500 osób pracowników w Polsce.

Magdalena Weiss 2658 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.