Czy Polakom znów będzie się opłacać zbierać butelki i puszki?

Większość badanych chce powrotu obowiązkowej kaucji na butelki i puszki. Ministerstwo Klimatu zapowiada zmiany.

Jak przypomina dr inż. Jacek Pietrzyk, ekspert Business Centre Club ds. gospodarki odpadami, system kaucyjny był w Polsce powszechny przed 1990 r. Dziś wielu dorosłych Polaków tego już nie pamięta. Ludzie od 30 lat są przyzwyczajeni do wygody wyrzucania opakowań prosto do śmietników. Dlatego aż 1/3 badanych nie chce ww. obowiązku. Ale z badania UCE Research wynika, że prawie 60% dorosłych konsumentów chciałoby wprowadzenia obowiązkowej kaucji na butelki, a powyżej 40% osób – na puszki.

Kaucje na butelki obowiązują m.in. w Belgii, Chorwacji i Niemczech, a także w państwach skandynawskich. Natomiast kwestia puszek została uregulowana w Szwecji, Norwegii i Niemczech. - Jeśli chcemy uważać się za kraj rozwinięty, to tego typu rozwiązania są niezbędne - uważa Michał Majszczyk z Hiper-Com Poland. 

Eksperci zwracają uwagę jednak, że zwykle systemy kaucyjne dedykowane są wybranym opakowaniom. Dlatego oceany są pełne tworzyw sztucznych. Nie powinniśmy więc naśladować cudzych błędów. - Należy opracować własny system standaryzacji opakowań, połączony z dopuszczeniem do obrotu niestandardowych butelek, puszek i innych tego typu materiałów w zamian za pokrycie wszelkich kosztów ich pełnego unieszkodliwienia. Dzięki temu opakowania będą szerzej ponownie wykorzystywane w przemyśle oraz w gospodarstwach domowych – stwierdza dr Pietrzyk.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu, opracowywany obecnie, jako część zmian w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, system kaucyjny dotyczyć będzie dowolnych rodzajów opakowań, w tym butelek czy puszek. Zakłada się, że wytwórcy będą mieli swobodę w kształtowaniu go z uwzględnieniem pewnych warunków brzegowych, które zostaną określone w ustawie. Wśród nich będzie powszechność, brak obowiązku posiadania paragonu przy zwrocie i minimalna wysokość kaucji. Objęcie systemem danego rodzaju opakowań powinno spowodować wzrost ilości zbieranych materiałów wielokrotnego użytku oraz odpadów opakowaniowych.

Badanie zostało wykonane przez UCE RESEARCH na zlecenie firmy Hiper-Com Poland i aplikacji DING.pl. Przeprowadzono je metodą CAWI w dniach od 2 do 4 lipca br. na reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych Polaków.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.