Sekretarz stanu o Krajowej Grupie Spożywczej

O tym, które podmioty znajdą się w Krajowej Grupie Spożywczej, poinformujemy w najbliższych miesiącach. Na pewno nie będziemy chcieli budować państwowej sieci sklepów od zera, ale stworzymy ją na podwalinach już istniejących - mówi Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Artur Soboń (na zdjęciu) jest też pełnomocnikiem rządu ds. instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa i wywiadzie dla lipcowego wydania „Społemowca warszawskiego” ujawnił, że rząd chce do końca roku przeprowadzić badania, wyceny i zgody na połączenie w Krajowej Grupie Spożywczej.

- Aktualnie, przy aktywnym udziale Ministerstwa Aktywów Państwowych, prowadzone są prace mające na celu stworzenie silnego podmiotu, który wzmocni pozycję rynkową spółek z portfela Skarbu Państwa, jak również przyczyni się do rozwoju polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego, a w konsekwencji wpłynie na wzmocnienie naszej pozycji konkurencyjnej na krajowych i międzynarodowych rynkach żywnościowych – tłumaczy sekretarz stanu.

Jest on zdania, że w wyniku powstania silnego podmiotu, polscy rolnicy związani ze spółkami grupy będą mieli szansę na skorzystanie z efektów synergii, osiągniętych w ramach konsolidacji oraz udogodnień dostępnych w ramach powstałej Grupy Kapitałowej. To oznacza optymalizację kosztów i przychodów w obszarze prowadzonej działalności gospodarczej spółek.

- Jednym słowem spółki Skarbu Państwa mogłyby nie tylko produkować, ale też sprzedawać, a to sprawiłoby, że rząd byłby obecny „od pola do stołu” – mówi Soboń.

Jest on przekonany, że cały polski handel powinien tylko zyskać na powstaniu Krajowej Grupy Spożywczej. W tym spółdzielczy handel spożywczy, który wyraził chęć przystąpienia do inicjatywy, o czym pisaliśmy tutaj.

- Powstanie grupy kapitałowej spółek z branży rolno-spożywczej, budowanej w oparciu o aktywa i potencjał spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa np. Krajowej Spółki Cukrowej, otworzy możliwość owocnej współpracy w celu promowania wizerunku polskich rolników, producentów i polskich towarów, z korzyścią dla nich i innych interesariuszy rynku, w tym również polskich spółdzielców - uważa.

Przypomnijmy, 25 lutego br. pomiędzy Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, i zarządem Krajowej Spółki Cukrowej zostało zawarte porozumienie dotyczące przygotowania i realizacji koncepcji konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej. Obecnie trwa finalizacja I fazy projektu prowadzona przez doradcę Krajowej Spółki Cukrowej. Strony porozumienia zadeklarowały dążenie do zakończenia prac w IV kwartale 2020 r. Więc jeśli wszystko dobrze pójdzie, to do konsolidacji dojdzie jeszcze w tym roku.

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 3579 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.