Lidl USA też wymusza na konkurentach niższe ceny

Wejście Lidla do Nowego Jorku i Long Island zintensyfikowało konkurencję, a lokalni operatorzy supermarketów obniżyli ceny nawet o 15%.

To wynik nowego badania, które przeprowadził Kenan-Flagler Business School z North Carolina University na zlecenie w imieniu Lidl USA. Katrijn Gielens, profesor marketingu, przeanalizowała ceny 47 marek Lidla, w tym nabiału, mięsa i przetworów mlecznych oraz konserw i mrożonek, i porównała je z cenami produktów Aldiego, Costco, Trader Joe's, Walmarta i innych. Dane zebrano między kwietniem 2019 r. a marcem 2020 r., zanim wybuchła pandemia - pisze Lebensmittel Zeitung.

Aldi i Walmart się przystosowują

Kiedy niemiecki dyskont wszedł do regionu Nowego Jorku w grudniu 2019 r., jego ceny były o około 45% niższe niż ceny Trader Joe's i średnio o 30% niższe niż ceny innych lokalnych sprzedawców detalicznych, wynika z badania.

- Ta presja cenowa doprowadziła detalistów do obniżenia cen nawet o 15 procent - powiedziała Gielens, cytowana w komunikacie prasowym. Wpływ jest znacznie większy niż zaobserwowany w poprzednich badaniach. Na przykład, jeśli Walmart wchodzi na nowe tereny, powoduje to zwykle obniżki cen o 1–2,5% lub najwyżej 5% - kontynuuje Gielen.

Według badań Aldi obniżył ceny koszyka na Long Island o 15%, a Walmart o 9%. Firma zależna holenderskiego Ahold Delhaize - Stop & Shop i sieć supermarketów King Kullen skorygowały ceny w dół odpowiednio o 5,3% i 3,8%, a Costco zareagowało obniżką o 8,3%. Dyskontowy Target i Trader Joe's zmniejszyły ceny o 4%.

Gielens badała już wpływ Lidla na konkurencję cenową na rynku amerykańskim w 2018 roku i doszła wówczas do podobnego wniosku: niemiecki dyskont wywiera znaczną presję na najlepszych amerykańskich detalistów, aby obniżyli ceny - konkluduje Lebensmittel Zeitung.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2656 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.