Społem: ruszamy z kilkoma ważnymi projektami

W perspektywie pół roku KZRSS Społem planuje rozpocząć prace nad nowymi rozwiązaniami mobilnymi dotyczącymi programu lojalnościowego "Społem znaczy razem". Na tym nie koniec zmian - dowiedział się handelextra.pl.

Na zdjęciu: Universam Grochów

Stworzony przeszło dekadę temu z inicjatywy KZRSS Społem program lojalnościowy „Społem znaczy razem” należy do najdłużej funkcjonujących mechanizmów tego typu w kraju. Jednocześnie jest on pierwszym tak dużym, wspólnym przedsięwzięciem wielu polskich spółdzielców. Aktualnie program „Społem znaczy razem” działa w prawie 70 spółdzielniach. Korzysta z niego ponad 700 tys. klientów, którzy mogą dokonywać zakupów w blisko 900 sklepach na terenie całej Polski.

- Te liczby cały czas rosną, bo do projektu dołączają kolejne podmioty (ostatnio wdrożyły go PSS-y w Olsztynie i Siedlcach). Dzieje się tak głównie za sprawą rekomendacji ze strony spółdzielni, które zdecydowały się to narzędzie zastosować – mówi w wywiadzie dla „Społemowca warszawskiego” Ryszard Jaśkowski, prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców Społem.

Początkowo możliwe było jedynie premiowanie zakupów o określonej wartości. Klienci otrzymywali za nie później papierowe bony do zrealizowania w sklepach Społem, które czekały na nich w wybranej placówce. Później ten proces został zautomatyzowany. Dziś bony drukowane są albo z terminala płatniczego, albo bezpośrednio z systemu kasowego przez drukarkę fiskalną. Kilku lat temu pojawiła się też opcja równoległego, dodatkowego nagradzania klientów za zakup wybranych artykułów.

- Dało to nam szanse kreowania promocji produktowych i otworzyło pole do współpracy z dostawcami oraz producentami – nie ukrywa Jaśkowski.

Od ponad pięciu lat klienci uczestniczący w programie mają do dyspozycji aplikację, dzięki której mogą korzystać z elektronicznej karty, mieć stały dostęp do aktualnych informacji, stanu salda punktowego, otrzymywać gazetki promocyjne i powiadomienia o specjalnych ofertach. - W perspektywie pół roku planujemy rozpocząć prace nad nowymi rozwiązaniami mobilnymi – ujawnia prezes KZRSS Społem.

Na tym nie koniec zmian zainicjowanych przez Związek. Kolejna ważna inicjatywa to uruchomione przez Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne KZRSS od kwietnia br. szkolenia online. Ze względu na pandemię od kwietnia społemowcy rozpoczęli realizację szkoleń online, których tematem są zmiany w przepisach i bieżące problemy zgłoszone przez spółdzielnie. Raz w miesiącu, w trakcie szkolenia Jarosław Stankiewicz, dyplomowany trener biznesu i coach, podsumowuje wszystkie zmiany legislacyjne, interpretacje i orzeczenia, a także odpowiada na pytania uczestników szkolenia przesłane wcześniej i podczas trwania szkolenia.

- To doskonała metoda szkoleń dla kadry zarządzającej spółdzielnią, głównych księgowych, aby pozostać na bieżąco z najważniejszymi zmianami w prawie i co miesiąc aktualizować swoją wiedzę – uważa Jaśkowski. - Szkolenia planujemy realizować poprzez platformę CISCO WEBEX, między 26 a 30 dniem każdego miesiąca, poczynając od kwietnia do grudnia 2020 roku. Czas trwania każdego ze spotkań to 3-5 godzin, zależnie od liczby tematów - tłumaczy.

W najbliższym czasie KZRSS planuje rozszerzyć ofertę szkoleń dla spółdzielni o e-learning. Już od jesieni 2019 r. trwają prace nad przygotowaniem platformy e-learningowej, na której będą szkolenia z różnych dziedzin, np. bhp, obsługa kas fiskalnych, obsługa klienta. Na platformie tej będzie również możliwość organizacji szkolenia online oraz konferencji.

Kolejnym, jednym z najnowszych projektów, jest „Fotowoltaika dla Społem”. Podstawowym jego celem to umożliwienie spółdzielniom i innym podmiotom skorzystanie z wynegocjowanych przez spółdzielczą grupę zakupową atrakcyjnych warunków cenowo-handlowych na kompleksową usługę zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Pierwsza edycja projektu korzyści obejmuje wykonanie 100 sztuk instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 4,50 MW o łącznej wartości ok. 12,50 mln zł netto. Szacowany okres zwrotu z inwestycji wynosi od 5,5 do 6,5 lat i jest uzależniony od warunków technicznych dla montażu instalacji fotowoltaicznej w danej lokalizacji. Aktualnie realizowane są już pierwsze instalacje na terenie całego kraju.

Ponadto funkcjonują jeszcze dwa projekty. Pierwszy to „Energia dla Społem”, gdzie następuje optymalizacja kosztów dystrybucji energii elektrycznej, dobór grup taryfowych, optymalny dobór poziomu mocy umownej, eliminacja kosztów energii biernej, pełne wsparcie w kontaktach ze sprzedawcą energii elektrycznej i Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Drugi projekt to „Gaz dla Społem”, gdzie dodatkowe atuty uczestnictwa w Grupie Zakupowej to m.in.: optymalizacja kosztów dystrybucji paliwa gazowego (dobór grup optymalny dobór poziomu mocy umownej), pełne wsparcie w kontaktach ze sprzedawcą gazu ziemnego, możliwość dodawania punktów poboru w trakcie roku w ramach wynegocjowanej ceny zakupu, atrakcyjne zapisy umowy sprzedaży paliwa gazowego.

Społemowców na pewno ucieszy wznowienie od 4 maja działalności zmodernizowanego SOW „Zorza” w Kołobrzegu. Ten ośrodek wypoczynkowy ma obecnie 61 pokoi z 147 miejscami noclegowymi, w tym apartament lux oraz salę bankietową i kawiarnię. W marcu zakończono przebudowę jadalni, która została poszerzona o kolejny rząd stolików. Zmodernizowano kolejne pokoje na większe i wygodniejsze.

 

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 3579 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.