Ale "jaja" w Aldim

Sieci Aldi Nord i Aldi Süd nawiązały współpracę z firmą biotechnologiczną Planton, aby zapobiec zabijaniu samców piskląt w łańcuchu dostaw.

W celu realizacji projektu obie sieci wykorzystują teraz między innymi metodę analizy genetycznej Plantegg firmy Planton. Ponadto od 2021 r. firmy będą stopniowo pozyskiwać wszystkie ekologiczne jaja z tak zwanej „hodowli braci kogutów”.

- Wspieramy skuteczne podejścia, które pozwalają zakończyć zabijanie piskląt w naszych łańcuchach dostaw. Cieszymy się, że dzięki projektowi Bruderhahn i określeniu płci w jaju wylęgowym robimy znaczący krok w kierunku naszego celu - powiedział Simon Gelzer, dyrektor zarządzający ds. zakupów korporacyjnych w Aldi Süd.

Szukając nowych rozwiązań, dyskonty chcą również zachęcić swoich dostawców do wprowadzenia nowych technologii na rynek.
 
- Jako jeden z największych dystrybutorów jaj kurzych temat ten ma dla nas szczególne znaczenie. Dzięki Planton mamy po swojej stronie partnera, z którym możemy promować i wdrażać innowacyjne rozwiązania, aby położyć kres zabijaniu piskląt w naszych łańcuchach dostaw  - mówi Tobias Heinbockel, dyrektor zarządzający ds. zarządzania kategorią w Aldi Nord.

Za pomocą nowatorskiej metody analizy genetycznej Plantegg przez małą dziurę z jaja można usunąć płyn i określić płeć już w dziewiątym dniu hodowli.

- Obecnie pracujemy nad dalszym rozwojem technologii, która jest już dostosowana do produkcji seryjnej. Następnie chcemy nasz proces udostępnić innym uczestnikom rynku. Jednocześnie chcemy dalej udoskonalać technologię, aby określenie płci w jaju wylęgowym było możliwe jeszcze wcześniej - mówi prof. dr Small, dyrektor zarządzający Planton.

Aldi Nord i Aldi Süd oferują jaja z wolnego wybiegu w ramach projektu Bruderhahna od 2017 r. Tak zwane „bracia koguty” pochodzą od kur niosek, których rodzeństwo jest wychowywane jako brojlery. Wspólnym celem dyskontów jest, począwszy od przyszłego roku, stopniowe pozyskiwanie wszystkich ekologicznych jaj tylko od kur niosek, których rodzeństwo - bracia koguty - dorastają i są tak samo traktowane.

Joanna Hamdan 11106 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.