Podravka promuje pastę warzywną Ajvar

Wraz z Tomaszem Jakubiakiem oraz opiniotwórczym portalem Czytamyetykiety.pl.

Wspólne działania mają na celu dostarczenie konsumentom inspiracji na dania z wykorzystaniem Ajvarów Podravka.

Doskonały smak oraz naturalny skład past warzywnych, zainspirowały Tomasza Jakubiaka do przygotowania trzech autorskich przepisów na wyjątkowe i różnorodne dania z Ajvar Podravka. Pośród pomysłów, które zostały opublikowane na Facebooku i Instagramie znanego kucharza, są m.in. soczyste żeberka BBQ czy proste i szybkie danie z makaronem, Ajvar Podravka i sezonowymi szparagami.

Z kolei w ramach wspólnych działań z portalem Czytamyetykiety.pl, powstały informacyjne infografiki, które w czytelny i atrakcyjny sposób prezentują najważniejsze benefity pasty warzywnej Ajvar Podravka. Wszyscy zainteresowani mogą znaleźć je na stronie www.czytamyetykiety.pl oraz Facebooku i Instagramie serwisu.

Pasty warzywne Ajvar Podravka dają nieskończenie wiele możliwości podczas przygotowywania szybkich i prostych dań oraz przekąsek. Swój doskonały smak i aromat zawdzięczają połączeniu najwyższej jakości papryk i bakłażanów dojrzałych w słońcu południowej Europy oraz starannie dobranej mieszance przypraw. Przygotowane w oparciu o oryginalne chorwackie receptury, nie zawierają konserwantów, aromatów i sztucznych dodatków. Dostępne są w sześciu smakach: Ajvar łagodny Podravka, Ajvar ostry Podravka, Ajvar BBQ Podravka, Ajvar z sosem chrzanowym Podravka oraz Ajvar z cebulką Podravka.

Joanna Hamdan 11106 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.