Firmy handlowe apelują o ustawowe rozwiązania ich sporów z galeriami

W galeriach handlowych nadal nie wszystkie sklepy są otwarte. Tymczasem wprowadzone właśnie przez władze Portugalii ustawowe regulacje dotyczące rozliczenia najemców z wynajmującymi potwierdzają, że takie rozwiązania mają sens, uważają firmy handlowe.

Na zdjęciu: Protest polskich najemców w stołecznej Galerii Północnej z 18 czerwca br. przeciwko zbyt wysokim czynszom i braku dialogu z właścicielem Galerii

Umowy najmu przewidujące czynsze liczone proporcjonalne do przychodów to jeden z podstawowych postulatów firm zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU).

Nawet dziś, po kilku tygodniach od wznowienia działalności handlowej w kraju, wiele z nich w skrajnych przypadkach notuje spadki rzędu 90% przychodów sprzed pandemii, a doraźne rozwiązania ponowne przez wynajmujących okazują się niewystarczające, a wręcz dla wielu miażdżące, aby firmy te mogły zapomnieć o problemach i wizji upadku.

Wzorem, zdaniem ZPPHiU, mogą być uchwalone przez rząd Portugalii zapisy zmieniające obowiązek rozliczania kosztów najmu w oparciu o  wyniki sprzedaż najemców. Będą one obowiązywać do 31 marca 2021 r., a ich wprowadzenie nie spotkało się z żadnym sprzeciwem ze strony partii politycznych.

Firmy zrzeszone w ZPPHiU, od miesięcy walczące o bezpieczny powrót do nowej rzeczywistości handlowej liczą, że podobne decyzje są możliwe również w Polsce.

- Zmiana w umowach zasad rozliczania najmu na zasadach procentu od obrotu jako podstawy wyznaczenia wysokości opłat za korzystanie z powierzchni handlowej to dla wielu z nas dziś być albo nie być - tłumaczą doniesienia z  portugalskiego rynku zarząd ZPPHiU. - Wprowadzone właśnie przez rząd Portugalii ustawowe regulacje to dowód na to, że takie rozwiązanie jest możliwe do przyjęcia. Przykład portugalski pokazuje również, że możliwe jest wypracowanie dobrych rozwiązań prawnych by ratować rynek handlu i usług ponad podziałami politycznymi. Mamy też dobre wzorce z polskiego rynku. Wprowadzone już w pierwszej Tarczy gwarancje zwolnienia najemców od czynszów na czas zamrożenia handlu potwierdzają, że ustawowe regulacje w  tym zakresie są możliwe, a w obecnej sytuacji wręcz konieczne  – komentuje doniesienia z  portugalskiego rynku zarząd ZPPHiU.

O tym jak trudne bywają powroty nawet największych marek do galerii handlowych po lockdownie pisaliśmy m.in. TUTAJ i TUTAJ.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.