Paczkomaty zastępują urzędników, tym razem w Krakowie

InPost stworzył maszyny, które mają pozwolić mieszkańcom Krakowa załatwiać sprawy urzędowe bez potrzeby wchodzenia do budynku i bezpośredniego kontaktu z urzędnikami. Jak działają?

Paczkomaty Urząd 24 zostaną zamontowane przy trzech siedzibach Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców – przy al. Powstania Warszawskiego 10, na osiedlu Zgody 2 w Nowej Hucie i przy ul. Wielickiej 28A. Dokumenty można odebrać w maszynie znajdującej się przy tej siedzibie urzędu, w której składano wniosek. Jeśli wniosek został złożony elektronicznie, to dokumenty można odebrać z paczkomatu przy al. Powstania Warszawskiego 10.

Za pośrednictwem urządzenia InPost można odebrać m.in. dowód rejestracyjny pojazdu w przypadku wymiany z powodu braku miejsca na wpis dot. badania technicznego, wtórniki karty pojazdu, prawa jazdy, tablicy rejestracyjnej i dowodu rejestracyjnego.

Pierwsza taka instalacja pojawiła się na początku kwietnia w Gorzowie Wielkopolskim, ale już planowane są kolejne – InPost prowadzi bowiem rozmowy z kilkudziesięcioma miastami, które zresztą same zgłaszają się w tej sprawie do firmy. Obecnie specjalistyczne paczkomaty dostępne są przy urzędach miasta i starostwach w: Gorzowie Wielkopolskim, Nowym Targu, Wołominie oraz Koszalinie, i właśnie w Krakowie.

- Cieszę się, że w Krakowie zaczęła działać nowa usługa InPost Urząd 24. Takie rozwiązanie w okresie pandemii jest o wiele bezpieczniejsze zarówno dla mieszkańców, jak i dla samych urzędników. Wraz ze wzrostem popularności usługi, kolejne urządzenia trafią do innych wydziałów urzędu miasta i innych jednostek organizacyjnych – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa.

Jak tłumaczy Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPostu usługa pozwoli zmniejszyć kolejki w urzędach – urządzenie jest dostępne nie tylko w godzinach pracy urzędników, ale przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.

- Skonfigurowaliśmy nasze maszyny pod potrzeby Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa, dzięki czemu obieg dokumentów między urzędem a mieszkańcami będzie przebiegał szybko i sprawnie – zapewnia Rafał Brzoska. 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.