Tesco ogłasza zwolnienia grupowe

NSZZ Solidarność sieci Tesco poinformowała o kolejnych zwolnieniach grupowych w firmie. Potrwają one do końca września.

W czwartek 25 czerwca związkowcy otrzymali od pracodawcy komunikat ws. zwolnień grupowych - zawiadomienie o zamiarze rozwiązania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników.
- Tesco (Polska) Sp. z o.o. z siedzibą główną w Krakowie, ul. Kapelanka 56, zawiadamia o zamiarze dokonania zwolnień grupowych - poinformowała brytyjska sieć. - Zwolnienia grupowe odbędą się w planowanym terminie 17.07–30.09.2020.
Jedną z przyczyn zwolnień grupowych jest zamknięcie dwóch kompaktowych hipermarketów w Częstochowie i Mielcu (oba należą do 19 placówek, których nie objęła sprzedaż na rzecz duńskiej sieci Netto), a kolejną zakończenie dotychczasowych procesów zmian struktur organizacyjnych sklepów, centrów
dystrybucji, biura głównego oraz zamykanych sklepów, w tym obejmujących likwidację stanowisk lub
redukcję zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych.
Sieć dodaje, że w miarę możliwości pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi zaproponowane zostanie podjęcie pracy na innym stanowisku lub w innych jednostkach firmy.
O kolejności zwolnień decydować mają termin zamknięcia sklepu oraz okres zatrudnienia w Tesco i związany z tym ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę.
Jeśli pracownik nie otrzyma oferty pracy lub jej nie przyjmie, Tesco zaproponuje rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, a w razie niezgody na takie rozwiązanie - wręczy wypowiedzenie o pracę.Wszystkim pracownikom, którym nie zostanie złożona oferta pracy lub nie przyjmą złożonej oferty pracy
zostanie zaoferowane zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowę o pracę.W związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych, pracownikom przysługiwać będzie odprawa pieniężna.
Przypomnijmy, że 18 czerwca brytyjskie Tesco i duńska Salling Group, prowadząca m.in. sieć sklepów dyskontowych Netto poinformowały o zawarciu umowy sprzedaży 301 sklepów i dwóch centrów dystrybucyjnych oraz biur. Tym samym z końcem roku finansowego 2020/2021 Tesco zakończy swoją ponad 25-letnią przygodę z polskim rynkiem, a Netto niemal podwoi liczbę placówek. Wartość firmy ustalono na uznaną przez analityków za niską kwotę 900 mln zł, jednak prezes Salling Group, Per Bank powiedział, że więcej niż drugie tyle zostanie zainwestowane w rebranding sklepów. Brytyjska grupa, która wcześniej ogłosiła sprzedaż azjatyckich aktywów będzie odtąd obecna - poza Wielką Brytanią i Irlandią - już tylko w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.
Magdalena Weiss 2587 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.