Jarmark Produktów Regionalnych w Blue City

Po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa lokalni wytwórcy ponownie zapraszają po swoje wyroby do warszawskiego centrum handlowego.

Wszyscy, którzy cenią tradycyjną żywność i regionalne smaki będą mogli w dniach 24-28 czerwca zrobić zakupy na Jarmarku Produktów Regionalnych w Blue City.

Lokalni wytwórcy zapraszają wszystkich tych, którzy poszukują smacznej żywności, doceniają smak i walory zdrowotne tradycyjnych produktów oraz chcą spróbować czegoś innego niż artykuły proponowane przez sklepy spożywcze.

Podczas jarmarku będzie można kupić pieczywo, wędliny (również z gęsiny i dziczyzny), wędzone ryby z jeziora Żywieckiego, sery korycińskie, kozie, oscypki, bundz, miody oraz produkty pszczele, gotowe dania jak np. bigos kartacze, piróg biłgorajski, pierogi i babkę ziemniaczaną, ciasta i wiele innych, naturalnych i domowych przysmaków.

Do swojego stoiska zaprasza między innymi. firma rodzinna „Nalewki Staropolskie”, która produkuje nalewki zgodnie z tradycyjnymi domowymi recepturami, a także Browar Korab po piwo regionalne. Nie zabraknie również zagranicznych smakołyków z Węgier, Grecji, Azerbejdżanu, Grecji i Turcji.

Joanna Hamdan 10923 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.