CBOS: 80 proc. badanych planuje letni wypoczynek wyłącznie w Polsce

42% badanych zadeklarowało co najmniej dwudniowy wyjazd wypoczynkowy lub turystyczny tego lata; 80% planujących letni wyjazd z co najmniej jednym noclegiem, bierze pod uwagę wypoczynek wyłącznie w Polsce - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

- Trwający od marca stan epidemii odciska piętno na życiu Polaków. Na przełomie maja i czerwca, w związku ze zbliżającym się okresem tradycyjnego szczytu wyjazdów turystycznych związanego z wakacjami szkolnymi, postanowiliśmy zapytać, czy w tych nadzwyczajnych warunkach Polacy są zainteresowani wyjazdami wypoczynkowymi poza miejsce zamieszkania oraz czy epidemia wpłynęła na ich wcześniejsze plany - czytamy w najnowszym wtorkowym sondażu CBOS pt. "Letnie wyjazdy wypoczynkowe w czasach pandemii".

Na pytanie, czy tego lata zamierza Pan(i) wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni (chodzi o wyjazdy z co najmniej jednym noclegiem) 42% badanych odpowiedziało "tak", 50% powiedziało "nie", a 8% respondentów powiedziało, że jeszcze nie wie.

- Warto przypomnieć, iż na początku 2020 r. niemal dwie trzecie (64%) dorosłych Polaków deklarowało, iż w tym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni. Tym samym odsetek respondentów deklarujących zamiar takiego wyjazdu był na początku tego roku taki sam jak w roku poprzednim i po raz drugi najwyższy z notowanych od 2013 r. Można przypuszczać, iż gros tych wyjazdów było zaplanowane na okres letni. Brak zamiaru jakiegokolwiek wyjazdu wypoczynkowego z co najmniej jednym noclegiem w ciągu 2020 roku w styczniu zadeklarowało 27% badanych - czytamy.

Skorzystanie z co najmniej dwudniowego wypoczynku poza miejscem zamieszkania tego lata planuje dwie trzecie (66%) respondentów z wykształceniem wyższym, blisko połowa (48%) badanych z wykształceniem średnim, mniej niż jedna czwarta (23%) absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i 17% osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.

Wyjazdy turystyczne lub wypoczynkowe z co najmniej jednym noclegiem planują na ogół badani młodsi, natomiast wśród osób, które ukończyły 55. rok życia, zdecydowaną większość (70% stanowią niezamierzający w tym roku wyjeżdżać.

CBOS zapytał także, gdzie ludzie planują wypoczywać. Chodzi o wyjazdy z co najmniej jednym noclegiem.

Na przełomie maja i czerwca 80% planujących letni wyjazd wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem zadeklarowało, że bierze pod uwagę wyłącznie wyjazdy krajowe, 11% odpowiedziało, że planuje spędzić urlop zarówno w kraju, jak i za granicą, 5% - wyłącznie za granicą, a 4% respondentów odpowiedziało "trudno powiedzieć".

Jak poinformował CBOS, o kierunkach zagranicznych myślało łącznie 16% planujących letnie wyjazdy wypoczynkowe, z czego 5% chciało wypoczywać wyłącznie za granicą.

- U progu letniego sezonu urlopowego widać zatem zmianę preferencji w kierunku rezygnacji z wyjazdów zagranicznych i postawienia na wyjazdy krajowe. Warto jednak pamiętać, iż badanie było realizowane w czasie, gdy wstrzymany był międzynarodowy pasażerski ruch lotniczy z i do Polski, a powracających do kraju z zagranicy obowiązywała 14 dniowa kwarantanna. Różne ograniczenia obowiązywały także w innych krajach - czytamy.

Badanie zrealizowano w dniach od 22 maja do 4 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1308 osób (w tym: 61,6 proc. metodą CAPI, 24,4 proc.– CATI i 14 proc. – CAWI). (PAP)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.