Emilewicz: dziś nie widzimy potrzeby zniesienia zakazu handlu w niedziele

Dziś nie widzimy potrzeby przywrócenia handlu w niedziele, ale analizujemy na bieżąco rynek - wskazała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że poziom konsumpcji jest obecnie porównywalny z tym sprzed pandemii.

Wicepremier Emilewicz pytana na piątkowej konferencji, czy rząd planuje chociażby czasowe przywrócenie handlu w niedziele odpowiedziała:  Dziś nie rozważamy takiego scenariusza.

O tym, że rząd nie zamierza choćby czasowo znieść zakazu handlu w niedziele napisaliśmy jako pierwsi TUTAJ.

Emilewicz zaznaczyła, że poziom konsumpcji, jaki osiągamy dziś jest porównywalny z tym, jaki mieliśmy na początku roku - przed pandemią. Przyznała, że wielu przedstawicieli środowisk handlu wnosi o zniesienie ograniczenia zakazu handlu w niedziele.

- Dziś nie widzimy takiej potrzeby, takiej konieczności, ale oczywiście analizujemy na bieżąco rynek - wskazała.

Emilewicz była też pytana o wsparcie najemców w centrach handlowych. - Jesteśmy zarówno z właścicielami galerii, jak i z najemcami w stałym kontakcie.

Według niej, skuteczne porozumienia udało się podpisać z ponad 80% właścicieli powierzchni handlowych w Polsce. Zaznaczyła, że resort wróci do tych rozmów.

Odnosząc się do kwestii wysokości czynszów dla najemców galerii odpowiedziała: - Jestem daleka od tego, żebyśmy zapisywali w ustawie rzeczy, które w normalnych warunkach są przedmiotem umów handlowych (wysokość czynszów - PAP). Abyśmy zapisywali na sztywno pewne wartości. Zwłaszcza, że przewidzenie tego, jaki będzie ruch w galeriach za miesiąc jest trudne - powiedziała.

Emilewicz zwróciła uwagę, że właścicielami 76% powierzchni galerii handlowych w Polsce są zagraniczne fundusze inwestycyjne, "tylko 24% to jest nasz lokalny biznes". (PAP)

O konflikcie najemców z właścicielami galerii handlowych pisaliśmy TUTAJ.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.