Empik dogadał się z właścicielami galerii handlowych

25% tych lokalizacji Empiku, które były zamknięte z powodu odstąpienia od umów najmu, wznawia działalność.

Kiedy od 4 maja rząd zezwolił na ponowne otwarcie centrów handlowych dla wszystkich klientów, a nie tylko tych, którzy chcą robić w nich zakupy spożywcze czy kosmetyczne, wiele dużych i znanych marek - jak np. Empik właśnie - nie otworzyło swoich salonów.

Okazuje się jednak, że negocjacje przyniosły skutek i przyniosły pierwsze pozytywne rozstrzygnięcia. Empik otwiera właśnie trzy salony – Wrocław Francuska, Gliwice Rybnicka i Łomianki. Pod koniec maja i w pierwszej połowie czerwca działalność wznowiły już Empiki: Białystok Galeria Jurowiecka, Warszawa Plac Unii, Sopot Centrum Haffnera, Oława Galeria Oławska, Racibórz Rybnicka i Tychy City Point. Łącznie 25% tych lokalizacji Empiku, które były zamknięte z powodu odstąpienia od umów najmu, wznawia działalność.

Jak tłumaczy Cezary Kupiec, dyrektor operacyjny Empiku, dostosowanie warunków współpracy do nowej sytuacji i do prognozowanych skutków pandemii stało się koniecznością, aby zapewnić poszczególnym obiektom handlowym perspektywy na przyszłość. - Musimy pamiętać, że pewne lokalizacje są znacznie bardziej dotknięte kryzysem niż inne, a poziom obrotów i odwiedzalności nie wróci w nich do poziomu sprzed pandemii - nawet w perspektywie kilku lat. To trudny czas dla nas wszystkich, zarówno najemców, jak i wynajmujących, dlatego cieszymy się z osiągniętego porozumienia - mówi Cezary Kupiec.

Nie wszyscy mają tyle szczęścia. 18 czerwca w stołecznej Galerii Północnej protestowali przedstawiciele polskich marek odzieżowych i obuwniczych, którzy przekonują, że zarządca tejże Galerii o żadnej obniżce czynszu nie chce nawet słyszeć, tym samym ich czynsze pozostają w 100% wysokości ustalanej przed kwarantanną (o akcji protestacyjnej przeczytaj TUTAJ, stanowisko zarządcy Galerią Północną dostępne TUTAJ). 

Decyzję o wypowiedzeniu umów w przypadku ponad 40 salonów znajdujących się w centrach handlowych Empik podjął na początku maja. Dotyczyło to lokalizacji, w których z powodu ograniczenia obrotów niemożliwe stało się finansowanie czynszów na dotychczasowym poziomie. Negocjacje z wynajmującymi w przypadku pozostałych salonów w odstąpieniu umów najmu wciąż trwają. Spółka nie ujawnia szczegółów rozmów do czasu ich zakończenia.

 

Ilona Mrozowska 3646 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.