Tesco opuszcza Polskę!!! Sieć kupiło Netto

W czwartek 18 czerwca Tesco poinformowało o sprzedaży swojego biznesu w Polsce. Nabywcą jest właściciel dyskontowej sieci Netto.

Duńska Salling Group A/S, właściciel sieci Netto, działającej w Niemczech, Polsce i Danii nabędzie od Brytyjczyków 301 sklepów, dwa centra dystrybucji (w Gliwicach i Teresinie) oraz główną siedzibę.

- Widzieliśmy znaczącą poprawę wyników naszej działalności w Europie Środkowej, ale nadal dostrzegamy wyzwania rynkowe w Polsce - powiedział Dave Lewis, prezes Tesco. - Ta transakcja pozwoli nam skoncentrować się w regionie na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową i możliwości wzrostu oraz osiągamy marże i wyniki finansowe, które stanowią wartość dla Grupy. Chciałbym podziękować wszystkim naszym koleżankom i kolegom z Tesco w Polsce za ich zaangażowanie w obsługę klientów w Polsce przez tak wiele lat. Energia i zaangażowanie, jakie wykazali w ciągu ostatnich dwóch lat, przekształcając Tesco w Polsce na model dwuformatowy, były niesamowicie imponujące. Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce - dodał.

Jak poinformowało Netto Polska, wszyscy pracownicy Tesco w liczbie ok. 7 tys. zostaną przeniesieni do Salling Group.

- Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy z naszymi nowymi kolegami z Polski - powiedział Per Bank, prezes Salling Group. - Polscy konsumenci mogą się spodziewać modernizacji sklepów i ciekawych doświadczeń zakupowych. Zamierzamy zbudować jeden zespół z pracowników obu sieci [razem ok. 12 tys. osób - red.] i planujemy wydać ponad 1 miliard złotych na przebudowę zakupionych sklepów - dodał.

Całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln zł (równowartość 181 mln funtów), a łączne wpływy netto mają wynieść około 819 mln zł (równowartość 165 mln funtów), w gotówce. Sfinalizowanie transakcji spodziewane jest w bieżącym roku finansowym, który dla Tesco przypada na koniec lutego (w tym wypadku 2021). Wpływy ze sprzedaży zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne.

Dodatkowo Grupa Tesco poczyniła znaczne postępy w sprzedaży pozostałych nieruchomości w Polsce, nieuwzględnionych w transakcji. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zostały sprzedane lub uzgodniono sprzedaż 22 sklepów, co daje wpływy netto w wysokości około 200 mln funtów. Grupa Tesco będzie prowadzić dalsze działania w celu sprzedaży pozostałych nieruchomości, w tym 19 działających sklepów, nie objętych tą transakcją sprzedaży.

Przypomnijmy, że wcześniej w tym roku Tesco pozbyło się swoich azjatyckich aktywów (Malezja i Tajlandia) i obecnie jego jedynymi zagranicznymi oddziałami były sieci w Polsce, Czechach, na Węgrzech i na Słowacji. 

Magdalena Weiss 2593 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.