Kabina do dezynfekcji klientów: 300 osób na godzinę

Powstało rozwiązanie ułatwiające m.in. centrom handlowym walkę z koronawirusem. Kabinę do dezynfekcji wprowadza na polski rynek polski startup - Celius.

Nawet 300 osób na godzinę może zdezynfekować specjalna kabina wprowadzana właśnie na polski rynek do sprzedaży przez polski startup, firmę Celius. Przed dezynfekcją kabina automatycznie zmierzy temperaturę, zeskanuje twarz wchodzącej osoby i przeprowadzi proces odkażania. To rozwiązanie między innymi dla galerii handlowych, hoteli, szpitali czy szkół, chcących się zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem koronawirusa.

Dostępne są trzy wersje kabin, w zależności od potrzeb firm i instytucji oraz nasilenia ruchu. Podobne rozwiązania są znane i stosowane już za granicą. Najbardziej zaawansowane urządzanie TDC 12 to kanał do dezynfekcji, ważący ponad 250 kg. Zanim rozpocznie się proces dezynfekcji kabina automatycznie skanuje twarz człowieka za pośrednictwem mikrofal, mierzy temperaturę analizując obraz termiczny i ma możliwość zapisywania rysów twarzy badanej osoby. Jeśli człowiek ma wyraźnie podwyższoną temperaturę ciała urządzenie uruchamia alarm dźwiękowy i polska komenda głosowa informuje o podwyższonej temperaturze. Wszystko dzieje się automatycznie a komendy informujące o przebiegu całego procesu są wydawane w języku polskim. Jeśli temperatura jest w normie, osoba badana przechodzi do części dezynfekującej urządzenia poprzez śluzę.

Dezynfekcja trwa ok. 5-10 sekund. Według analiz w ten sposób można odkazić nawet do 300 osób na godzinę. Do całego procesu używany jest certyfikowany środek polskiej produkcji nieszkodliwy dla ludzi w postaci tzw. suchej mgły, która rozpylana jest poprzez atomizację ultradźwiękową. Odkażana jest cała postać człowieka, w tym podeszwy butów.

Najbardziej zaawansowana kabina kosztuje około 40 tysięcy złotych, najtańsza ponad 20 tysięcy złotych. Urządzenia można nabywać w leasingu korzystając z oferty Societe Generale Equipment Finance (SG Equipment Leasing Polska).

Startup Celius powstał kilka miesięcy temu w Lublinie. Rozpoczął działalność dzięki Platformie Startowej Unicorn Hub, która ma na celu wspieranie innowacyjnych pomysłów biznesowych, ze szczególnym uwzględnieniem branż takich, jak: IT / ICT, Medycyna / Zdrowie Publiczne, Smart City / Transport. Do tej pory Unicorn Hub wyinkubował 40 startupów z ponad 400 zgłoszonych pomysłów. Program został stworzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Katarzyna Pierzchała 3540 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.