[TYLKO U NAS] Inspekcja Pracy czeka, Biedronka zyskuje czas

Od kwietnia Biedronka realizuje sprzedaż online również w niedziele objęte ustawowo zakazem handlu. Państwowa Inspekcja Pracy podejmie działania mające na celu ocenę tej nowej praktyki, ale ... nie teraz. Dlaczego? Dowiedz się z artykułu.

Sieć nie robi tego samodzielnie, lecz dzięki współpracy z firmą Glovo. Partnerstwo zacieśnia się systematycznie. Od 10 maja zakupy online – także w niedziele - są możliwe przy użyciu aplikacji w 16 największych polskich miastach, w których Biedronka współpracuje z Glovo. Są to m.in. Warszawa, Łódź, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Płock, Rzeszów, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn i Lublin. Łącznie liczba placówek sieci Biedronka realizujących dostawy e-zakupów w systemie Glovo przekroczyła już 200.

– Współpraca między Biedronką a Glovo wchodzi na wyższy poziom. Oznacza to nie tylko możliwości dokonywania zakupów przez klientów z dowolnego miejsca w każdym z 16 miast, dzięki zapewnieniu pełnego pokrycia zasięgiem usługi granic administracyjnych miasta, ale również możliwość dokonania komfortowych zakupów online wraz z dostawą w każdą niedzielę przy użyciu smartfona – informuje sieć w komunikacie.

Usługa wystartowała 9 kwietnia, a oferta dostępna przez aplikację bazuje na asortymencie około 1500 produktów spożywczych i kosmetycznych najczęściej kupowanych przez klientów Biedronki. Jak zapewnia operator, artykuły dostępne online są w tych samych cenach, co w sklepach stacjonarnych, z zachowaniem wszystkich obowiązujących w danym czasie promocji.

– Sieć Biedronka wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, będzie kontynuować współpracę z Glovo, planując dalszy rozwój tego kanału zakupowego w najbliższym czasie – deklaruje przedstawiciel największej sieci dyskontów w Polsce.

Związek protestuje

Tymczasem przedstawiciele związku zawodowego „Solidarność" w Jeronimo Martins Polaka (Biedronka) mówią wprost: JMP próbuje obejść ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. - Pracownik handlu w niedzielę po ciężkim tygodniu pracy chce odpocząć, aby nabrać sił do dalszej pracy w następnym tygodniu, a nie pakować zamówienia złożone online – bulwersuje się Piotr Adamczak, przewodniczący związkowców w Biedronce.

Podkreśla, że rząd, wprowadzając tarczę antykryzysową, dopuścił pracę w niedziele w handlu, ale tylko przy rozładowaniu towaru pierwszej potrzeby, jego przyjmowaniu i układaniu ekspozycji. - Czynności związane z pakowaniem towarów do sprzedaży internetowej nie mieszczą się w tym zakresie – tłumaczy związkowiec.

Dodaje też, że tarcza wspomniana zmniejszyła dobowy odpoczynek z 11 do 8 godzin, co pracodawcy już próbują to wykorzystywać, wprowadzając m.in. obowiązek przychodzenia do pracy w niedziele. - Pamiętajmy, że w handlu pracuje większość kobiet, matek i żon, które zasługują na odpoczynek. Potrzebują też czasu na utrzymanie relacji rodzinnych. Praca nie jest ich jedynym sensem życia – tłumaczy przewodniczący związku.

Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej sieci Biedronka przekonuje nas, że niedzielna realizacja zamówień odbywa się zgodnie z prawem i nie dochodzi do łamania zakazu handlu w niedziele.

 Zainteresowana inspekcja

Okazuje się, że głos „Solidarności” dotarł już do Głównego Inspektoratu Pracy. Po wielu dniach oczekiwania na odpowiedz, otrzymaliśmy z tego urzędu pismo, w którym Tomasz Zalewski, p.o. rzecznika prasowego GIP potwierdza, że inspektorzy pracy mają na oku współpracę Biedronki i Glovo w kontekście pracy w niedziele. Będą chcieli wyjaśnić status e-sprzedaży dyskontera.

- Państwowa Inspekcja Pracy podejmie działania mające na celu ocenę legalności stosowanych działań przez te podmioty – zapewnił nas Zalewski.

Jednak, zgodnie z zarządzeniem Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka, wydanym ze względu na wprowadzenie stanu epidemii, czynności kontrolne prowadzone przez inspektorów pracy są teraz ograniczone wyłącznie do przypadków bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników lub badania śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy.

To oznacza, że przedstawiciele Biedronka jeszcze mogą spać spokojnie. Jak ustaliliśmy, inspektorzy pracy ruszą do wizytacji po ustaniu zagrożeń związanych z COVID 19. Czas gra więc na korzyść Biedronki. Ale też i Inspekcji Pracy. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, urząd wykorzysta ten okres na solidne przygotowanie się do batalii z tak dużą siecią, dysponującą potężnym zapleczem prawnym.

Zapytaliśmy również przedstawiciela Inspekcji Pracy, jak według prawa wygląda sprzedaż przez internet w niedziele. Czy może ona być świadczona jedynie przez e-sklepy nie mające placówek stacjonarnych? Czy pracownik pracujący na co dzień w sklepie stacjonarnym, np. w Biedronce, może w niedziele kompletować e-zamówienia czy też powinna być to inna, wyznaczona tylko do tego celu osoba?.

Okazuje się, że Ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. z 2019 r. poz. 466) w art. 6 ust. 1 pkt 20 wyłącza spod zakazu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni sklepy internetowe i platformy internetowe, nie definiując tych pojęć na potrzeby wskazanego aktu prawnego, ani nie zastrzegając, że wyłączenie obejmuje tylko sklepy nieprowadzące sprzedaży stacjonarnej.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy przyjęło, że sprzedaż w sklepach internetowych powinna polegać na dokonaniu transakcji za pośrednictwem internetu, co zakłada że proces sprzedaży odbywa się nie bezpośrednio w kontakcie z klientem, lecz na odległość.

- Ustawa nie zawiera również warunku obsługi zamówień internetowych wyłącznie przez osoby niewykonujące pracy w placówkach prowadzących sprzedaż bezpośrednią – tłumaczy nam Tomasz Zalewski.

Katarzyna Pierzchała 4876 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.