Upfield Polska. Delma 80%

W nowej gramaturze.

Delma 80% oferuje wiele zalet jak np. brak konserwantów, zawartość wit. A i D (w 100 g aż 100% i 150% dziennej referencyjnej wartości spożycia) oraz szerokie możliwości zastosowania w kuchni: od smarowania, przez smażenie i gotowanie aż po grillowanie.

Tak jak wszystkie produkty Upfield, także Delma nie zawiera częściowo uwodornionych (utwardzonych) olejów roślinnych, które są źródłem szkodliwych izomerów trans. Ale to nie wszystko.

Delma 80% jest dostępna w standardowych kubkach 500 g. Nowością są natomiast 250-g „kostki”, które konsumenci znają z masła czy też Kasi do pieczenia. 

Delma 80% jest pochodzenia roślinnego a nie zwierzęcego. Produkuje się ją z olejami roślinnymi, w tym rzepakowym i słonecznikowym, które są cennym źródłem omega 3 i omega 6. Łatwo rozsmarowuje się na świeżym chlebie nawet po wyjęciu z lodówki.

Sugerowana cena za opakowanie 250 g wynosi 1,99 zł. Natomiast wysoka, 80% zawartość tłuszczu (w maśle ok. 82%) powoduje, że profil smakowy nowej Delmy jest zbliżony do masła.

Nowa Delma to produkt opracowany z myślą o polskich konsumentach. Podobnie jak Rama, Flora, Kasia – także i Delma 80% jest produkowana w fabryce Upfield w Katowicach.

Delmę w kostce wyróżnia także możliwość przechowywania poza podstawowym łańcuchem chłodniczym. Jest to możliwe z uwagi na unikalną konsystencję i odpowiednią kompozycję olejów roślinnych w jej składzie. Dzięki temu Delma 80% 250 g w sklepie może być eksponowana również poza półką chłodniczą do 14 dni w temperaturze do 20°C.

Joanna Hamdan 10934 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.