Aż 9 organizacji apeluje o przywrócenie handlu w niedziele

Sygnatariusze apelu chcą otwarcia sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu.

Andrzej Arendarski - Krajowa Izba Gospodarcza, Marek Kowalski - Federacja Przedsiębiorców Polskich, Jolanta Jaworska - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL, Maciej Witucki - Konfederacja Lewiatan, Wojciech Kostrzewa - Polska Rada Biznesu, Andrzej Malinowski - Pracodawcy RP, Marek Goliszewski - Związek Pracodawców Business Centre Club, Krzysztof Pietraszkiewicz - Związek Banków Polskich oraz Jan Gogolewski ze Związku Rzemiosła Polskiego podpisali apel wzywający rządzących do czasowego przywrócenia niedzielnego handlu.

Ratowanie gospodarki

W opublikowanym liście piszą, że „odmrażanie gospodarki, w momencie gdy pandemia wcale się nie kończy, ma jeden cel – ratowanie miejsc pracy i firm przed bankructwami. Jest to sytuacja absolutnie wyjątkowa, nie tylko ekonomicznie, ale i społecznie. Aby zminimalizować nadchodzący kryzys, a jednocześnie ochronić zdrowie Polaków, musimy poszukiwać odważnych rozwiązań”.

Ich zdaniem zamknięcie centrów handlowych doprowadziło tysiące firm i ich pracowników do dramatycznej sytuacji. Z dnia na dzień ich miejsca pracy zostały zamknięte, a firmy z każdym dniem traciły przychody. Ucierpiała na tym nie tylko branża handlowa, ale także dostawcy, podwykonawcy, gastronomia itd. Wskazują, że to jedna z branż najciężej doświadczonych skutkami pandemii.

- Już wiemy, że w tym roku ich wyniki będą dużo niższe od zakładanych, co boleśnie odczują nie tylko pracownicy, ale cała gospodarka. Każdy impuls, który pozwoli branży handlowej nadrobić straty, jest dziś na wagę złota – uważają twórcy apelu. Podkreślają, że otwarcie galerii handlowych pozwoli firmom powoli podnosić się z tej trudnej sytuacji. Jednak, choć centra są otwarte, to ryzyko zakażenia nie minęło. - Wielu klientów, robiących zakupy w jednym czasie, oznacza zwiększone ryzyko dla zdrowia. Dlatego w naszym wspólnym interesie jest, aby czas pracy galerii handlowych był jak najdłuższy – tłumaczą eksperci.

Apelują więc o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu. Podkreślają, że zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów.

- Oczywiście ważne jest również zabezpieczenie interesów pracowników. Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę miało właśnie taki cel. Wierzymy jednak, że podejmując dialog ze związkami zawodowymi, jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania przychylne interesom pracowników, które jednocześnie uratują miejsca pracy Polaków i ograniczą ryzyko epidemiczne – argumentują.

Jako HandelExtra.pl wysłaliśmy pytanie do Ministerstwa Rozwoju, czy rząd rozważa przywrócenie handlu w niedziele. Czekamy na odpowiedzi.

Katarzyna Pierzchała 3540 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.