Kaufland podpisał najważniejsze porozumienie na świecie

Kaufland Stiftung podpisał międzynarodowe porozumienie United Nations Global Compact (UNGC) i tym samym zadeklarował przestrzeganie 10 zasad zrównoważonego rozwoju w dziedzinie praw człowieka, standardów społecznych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji w 8 krajach, w których działa.

Przystępując do inicjatywy Narodów Zjednoczonych, Kaufland deklaruje, że zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju ma dla firmy znaczenie strategiczne.

- Godzenie interesów ekonomicznych, ekologicznych i społecznych jest fundamentalną zasadą naszego przedsiębiorstwa. Podpisanie najważniejszego i największego na świecie porozumienia na rzecz odpowiedzialnego biznesu dowodzi tego po raz kolejny – mówi Gunnar Günther, prezes zarządu Kaufland Polska.

Kwestie pracownicze

Działanie Kaufland w duchu zrównoważonego rozwoju znajduje odzwierciedlenie m.in. w kwestiach pracowniczych − np. w ponadprzeciętnym wynagrodzeniu, a także w wymaganiach sieci względem partnerów biznesowych. Sieć zobowiązuje ich do przestrzegania praw pracowniczych i praw człowieka oraz angażuje się na rzecz uczciwych i godziwych płac w globalnym łańcuchu dostaw, z czego korzystają zarówno producenci rolni na rynkach wschodzących, jak i w krajach rozwijających się.

Ponadto dzięki efektywnie zarządzanym obszarem compliance zdefiniowane są także jasne zasady postępowania pod względem prawnym i etycznym nie tylko dla partnerów biznesowych, ale także pracowników i menadżerów.

 Ekoodpowiedzialność

Kaufland działa aktywnie na rzecz ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Sieć rozwija odpowiedzialny i przyjazny środowisku łańcuch wartości w sektorze handlu detalicznego, m.in. poprzez rozszerzanie asortymentu o zrównoważone produkty, które wyróżniają się wysokimi standardami produkcji potwierdzonymi przez uznane certyfikaty.

Ważnym element ochrony środowiska i zasobów naturalnych jest ciągły rozwój działań Kauflandu związanych z ograniczeniem użycia plastiku. Wpisują się one w obejmująca całą Grupę Schwarz strategię REset Plastic, której celem jest redukcja zużycia tworzyw sztucznych o 20% do 2025 r. i sprawienie, aby 100% opakowań marek własnych w jak największym stopniu nadawało się do recyklingu.

Dzięki zaangażowaniu na rzecz zasad zrównoważonego rozwoju zdefiniowanych w inicjatywie UN Global Compact Kaufland wzmacnia również zaufanie rosnącej grupy klientów oraz potencjalnych partnerów – specjalistów i menedżerów wysokiego szczebla, którzy oczekują odpowiedzialnych praktyk biznesowych. W przyszłości Grupa Schwarz będzie informować w corocznym raporcie o postępach w realizacji zasad zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu.

Inicjatywa UN Global Compact powstała w 2000 r. Jest uważana za największą i najważniejszą globalną inicjatywę na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ponad 13 000 firm z ponad 160 krajów angażuje się w odpowiedzialne i zrównoważone działania biznesowe.

Kaufland to międzynarodowa sieć sklepów oferująca artykuły spożywcze oraz produkty codziennego użytku. Należy do dużych przedsiębiorstw handlowych Europy z branży nowoczesnych sklepów wielkopowierzchniowych. W całej Europie Kaufland posiada około 1200 sklepów i zatrudnia niemal 150 000 pracowników. W Polsce sieć posiada aktualnie 223 markety i zatrudnia ok. 16 000 pracowników.

 

 

Katarzyna Pierzchała 3702 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.