Dziś premier Morawiecki ogłosi IV etap odblokowania gospodarki

Piotr Müller, rzecznik rządu, ogłosił, że już dziś, o godz. 11.00 poznamy IV etap odmrażania gospodarki. Na razie nie jest znana godzina konferencji premiera, ale zarządcy kin, siłowni czy teatrów czekają na te szczegóły z niecierpliwością.

W konferencji wezmą udział premier Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przypomnijmy. W ramach III etapu odmrażania gospodarki, który obowiązuje od poniedziałku 18 maja, czynne są zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz lokale gastronomiczne, nie tylko te z ogródkami. Wszystko w reżimie sanitarnym. Wróciła też możliwość korzystania z infrastruktury sportowej, w tym boisk piłkarskich - tu obowiązują jednak spore limity (maks 22 osoby + 4 trenerów) i hal sportowych.

W ramach II etapu, od 4 maja, znów w szerszym zakresie zaczęły działać galerie handlowe. Otwarte zostały sklepy meblowe i budowlane. To nie jedyne nowe poluzowania - od 4 maja otwarte są też hotele i miejsca noclegowe,gabinety rehabilitacyjne, muzea i biblioteki. Wszystko w reżimie sanitarnym, co oznacza, że w hotelach nie mogą działać baseny, place i sale zabaw, ani restauracje.

Pierwszy etap poluzowania obowiązywał od 20 kwietnia. Polacy znów mogli wtedy po tygodniach izolacji wejść do lasów i parków, a dzieci do 13 lat znów mogły samodzielnie się poruszać (bez osoby dorosłej, jak to było wymagane wcześniej). I to w zasadzie były jedyne wówczas poluzowania. 

Łącznie rząd zapowiadał 4 etapy odmrażania gospodarki, co oznacza, że zaraz wejdziemy w czwarty, ostatni. Decyzje mogą dotyczyć m.in. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach (co przedstawiciele rządu zapowiadają od kilku dni), możliwości organizowania wesel oraz potencjalnego otwarcia siłowni, kin i teatrów, czy właśnie basenów. Czekamy na szczegóły.

W Polsce jest obecnie nieco ponad 22 tys. zakażonych, z czego zmarło 1024.

Ilona Mrozowska 3643 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.