Lockdown spowalnia biznes Spara w Polsce

Południowoafrykańska spółka Spar Group Ltd., która od lutego jest właścicielem franczyzowej sieci Spar w Polsce, a od października 2019 r. upadającej sieci Piotr i Paweł, opublikowała wyniki za I półrocze 2019/20 r.

– Pomimo wyzwań, biznes w Polsce poczynił znaczne postępy w pierwszej połowie roku – informuje Spar Group, dla której rok obrachunkowy zaczyna się w październiku. – Licencja na szyld Spar dla Polski została oficjalnie przeniesiony do grupy. Umożliwiło to 157 obecnym franczyzobiorcom Spara dołączenie do nowego biznesu. Dziewięć istniejących sklepów Piotr i Paweł zostało przekształconych w sklepy Spara. Nowe centrum dystrybucji w Czeladzi pod Krakowem rozpoczęło działalność. Cała sieć sklepów w Polsce liczy 219 sklepów, co obejmuje także 53 sklepy pod szyldem Piotr i Paweł – to stan na koniec marca 2020 roku. 

Polska sieć grupy miała w I półroczu obroty rzędu 980 południowoafrykańskich randów (ok. 230 mln złotych). Strata operacyjna wyniosła 304,9 mln ZAR (ok. 70 mln złotych), a strata przed podatkami – ok. 76 mln złotych.

– Piotr i Paweł jest w trakcie restrukturyzacji, zbliża się koniec postępowań sądowych. Lockdown spowodował jednak zawieszenie działalności sądów, co opóźniło wznowienie normalnego handlu i miało negatywny wpływ na wyniki sprzedaży detalicznej i hurtowej. Na tym etapie nie jest pewne, kiedy postępowanie zostanie wznowione – poinformowała Spar Group. 

Południowoafrykańska Spar Group jest spółką zależną holenderskiej Spar International. Zarządza siecią Spar w RPA, Polsce, Irlandii i Szwajcarii. W lutym 2019 roku Spar International wypowiedział umowę licencyjną  spółce Spar Polska, która wcześniej zarządzała siecią Spar w Polsce i która należała do Bać-Polu. Przez rok trwał spór pomiędzy Spar International a Spar Polska o to, kto ma prawo do szyldu sieci w Polsce, a kolejne sądy, zarówno w Polsce, jak i w Amsterdamie wydawały wyroki w sprawie zabezpieczeń. Ostatecznie jednak spółki zawarły w lutym 2020 roku umowę, na podstawie której Spar Group odzyskał władzę nad siecią franczyzową. Jednocześnie operator nabył sieć upadających sklepów Piotr i Paweł i kolejno przebrandowuje je na Spar i Eurospar.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.