[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Łatwiejsze dofinansowanie projektów inwestycyjnych
Nawet te firmy, które radzą sobie dobrze, nie są w obecnej sytuacji skore do podejmowania nowych inwestycji. Co może pomóc im teraz w podjęciu decyzji, tłumaczy Agnieszka Wykrzykowska, senior manager w Grant Thornton.
Wsparcie w ramach działania 3.2.2. POIR Kredyt na innowacje technologiczne można pozyskać na zakup i/lub wdrożenie nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, towarów, procesów lub usług. Takie dofinansowanie udzielane jest mikro, małym i średnim przedsiębiorcom.
Co można zaliczyć do wydatków kwalifikowanych?
Do wydatków kwalifikowanych zalicza się m.in. wydatki na:
-
zakup nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej,
-
zakup, wytworzenie, a także koszty transportu, montażu i uruchomienia nowych środków trwałych,
-
zakup robót i materiałów budowlanych,
-
zakup wartości niematerialnych i prawnych,
-
pokrycie kosztów związanych z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli lub ich części, poniesionych do dnia zakończenia realizacji inwestycji technologicznej,
-
wykonanie przez doradców zewnętrznych studiów, ekspertyz, koncepcji i projektów technicznych, niezbędne do wdrożenia nowej technologii w ramach inwestycji technologicznej
-
uzyskiwanie, walidację i obronę patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych.
Wsparcie dla przedsiębiorcy stanowi premia technologiczna, którą przeznaczyć może na spłatę części kredytu technologicznego, udzielonego przez bank komercyjny na realizację inwestycji technologicznej.
Jak aplikować o premię technologiczną?
-
Przedsiębiorca składa do banku komercyjnego wniosek o udzielenie kredytu technologicznego.
-
Po uzyskaniu promesy lub zawarciu warunkowej umowy kredytowej przedsiębiorca składa do BGK wniosek o dofinansowanie projektu.
-
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, BGK przyznaje promesę premii technologicznej, następnie przedsiębiorca zawiera z bankiem komercyjnym umowę kredytową.
-
BGK podpisuje z przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie projektu.
-
BGK wypłaca premię technologiczną w ramach płatności pośrednich w trakcie realizacji inwestycji oraz w ramach płatności końcowej po zakończeniu realizacji projektu.
Wysokość premii technologicznej wynosi od 20% do 70% i zależna jest od wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.
Nabór wniosków o dofinansowanie na nowych, łatwiejszych zasadach wystartuje już 1 czerwca i potrwa do końca roku.
Zachęty dla przedsiębiorców
Wprowadzono zmiany, które powinny zachęcić przedsiębiorców, jak np.:
-
brak górnego limitu premii technologicznej (do tej pory wynosiła ona 6 mln zł),
-
zniesienie wymogu innowacyjności inwestycji w skali kraju (wystarczy udowodnić, że innowacja będzie na poziomie firmy),
rozszerzenie katalogu wydatków kwalifikowanych,
-
wprowadzenie możliwości sfinansowania kredytem 100% kosztów kwalifikowanych projektu (do tej pory przedsiębiorca musiał mieć wkład własny na pokrycie co najmniej 25% kosztów kwalifikowanych).