Polskie jaja podbijają Azję

Fermy Woźniak produkujące jaja konsumpcyjne sfinalizowały właśnie rozmowy dotyczące eksportu swoich produktów do Singapuru.

Singapur, jak tłumaczy producent, jest niezwykle atrakcyjnym rynkiem dla każdego producenta żywności z prostej przyczyny: niemal wszystkie towary, dostępne na półkach tego wysoce rozwiniętego pod względem technologicznym i gospodarczym kraju pochodzą z eksportu.

- Fermy Woźniak od lat usilnie pracowały nad budowaniem stabilnych kontaktów biznesowych w tej części świata. To zaangażowanie właśnie zaprocentowało - tłumaczy Barbara Woźniak, pełnomocnik zarządu.

Pierwsza partia jaj polskiego producenta już płynie do Singapuru.

Jak potwierdza Joanna Dopierała-Konkołowicz z Ambasady Polski w Singapurze w kwietniu br. akredytacje eksportowe otrzymały wszystkie zakłady, które złożyły dotychczas aplikacje, czyli 4 fermy i 1 zakład przetwórczy należące do Grupy Woźniak

- Od jesieni 2018 r. trwały procedury akredytacyjne i wymiana informacji pomiędzy władzami weterynaryjnymi (GIW i SFA). Z początkiem 2020 r. ptasia grypa nieco opóźniła proces, który miał zakończyć się właśnie z początkiem roku. Niemniej sytuacja z COVID19 i zakłócenia w łańcuchach dostaw zdecydowanie pomogły w przyspieszeniu procedur - tłumaczy.

Joanna Hamdan 10796 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.