Jak przygotować miejsce pracy do powrotu załogi

Reżim sanitarny - słowo klucz, które zmieniło oblicze polskiej, europejskiej, a nawet światowej gospodarki. To dlatego dziś dezynfekcja trafiła "pod strzechy", a popyt na te usługi wzrósł 1000-krotnie! Niektóre biurowce zostały zdezynfekowane po raz pierwszy w swojej historii.

Problem dezynfekcji powierzchni biurowych nigdy nie był tak palący. Dziś to podstawa, bez której nie można się obejść, jeśli do firm znów mają wrócić pracownicy. A mają, jak wynika z kolejnych etapów odmrażania gospodarki.

Przedstawiciele VACO - firmy, która od lat zajmuje się dezynfekcją powierzchni użytkowych, przyznają, że na pełne zabezpieczenie biznesu pod kątem usług Dezynfekcji Dezynsekcji Deratyzacji (DDD) decydowały się wcześniej niemal wyłącznie te firmy, które zostały do tego zmuszone przez obowiązujące prawo, czy podmioty dbające o wizerunek marki w oparciu o standardy jakości produkcji.

Najczęściej jednak, usługi DDD koncentrowały się na monitorowaniu obecności gryzoni i szkodliwych owadów, zagrażających bezpieczeństwu produkcji spożywczej i magazynowaniu produktów spożywczych. Zabiegi dezynfekcji wykonywane były już znacznie rzadziej (często jako zabiegi interwencyjne), najczęściej w sytuacjach związanych z zabrudzeniami pomieszczeń czy powierzchni płynami ustrojowymi. Teraz dezynfekcja ma zupełnie inne, masowe oblicze.

A oto nasz subiektywny wybór faktów o czyszczeniu powierzchni:

1000 krotny – taki wzrost popytu na tego typu usługi nastąpił w ciągu ostatnich tygodni.  Niektóre biurowce zostały zdezynfekowane po raz pierwszy w swojej historii. Firma VACO podaje, że sama od połowy marca do połowy maja tego roku zdezynfekowała ponad 1 mln kw. powierzchni biurowych, sklepów oraz zakładów produkcyjnych.

Gąbka – ten niepozorny przedmiot będący w każdym biurze to potencjalnie jedna z jego najbardziej „niebezpiecznych” stref. Tzn. we wszystkich miejscach, gdzie jest wilgoć rozmnażają się masowo mikroorganizmy. Należy szczególnie dbać o higienę tych miejsc: kuchnia, a tam szczególnie: zlewozmywak, gąbka – szmatka do naczyń, toaleta. Dobrym siedliskiem dla wirusów jest kurz oraz wszystkie miejsca używane przez wiele osób: klamki, kosze na śmieci, powierzchnie kuchenne i jadalne, krany, czajniki, uchwyty lub przyciski spłukujące do toalety, poręcze schodowe, uchwyty i poręcze, a nawet firmowe pojazdy.

95% - tyle mikroorganizmów nie zagraża zdrowiu, są wręcz pożyteczne. Jednak te pozostałe kilka procent jest chorobotwórcze.

Nie tylko wirus. Groźne są też różnego rodzaju szkodniki (gryzonie, szkodliwe owady) – to one są wektorem przenoszenia bakterii i wirusów. Dlatego specjaliści przestrzegają, by przed powrotem do biura przeprowadzić też deratyzację i dezynsekcję.

1 godzina – tyle trwa średnio czyszczenie biura, a jeśli obiekty są bardzo duże czas ten wydłuża się do 3-4 godzin. Jeden pokój dezynfekuje się w 5 minut, ale bezpieczniej jest wejść do niego po godzinie. Jeśli biuro jest duże, to sam zabieg będzie trwał 1 godzinę i odpowiednio trzeba doliczyć 1 - 2 godziny na wywietrzenie i posprzątanie powierzchni płaskich.

Nowinki technologiczne i smart czyszczenie. IoT -  Internet of things – wkroczyło również do branży DDD. Kontrola szkodników może być prowadzona w trybie ciągłym. Przykładowo, w systemie SCS z wykorzystaniem urządzenia nazwanego e-Trap. Dzięki temu informacja o pojawieniu się gryzonia jest natychmiast wysyłana sms i e-mailem do osoby odpowiedzialnej ze strony firmy oraz do VACO.

POWRÓT DO BIURA – POMOCNIK

PRZED WEJŚCIEM

- dezynfekcja rąk przed wejściem jest obowiązkowa, powinny pojawić się więc np. automatyczne dozowniki, czy dozowniki uruchamiane łokciem; 

- ważna jest łatwa dostępność płynów do dezynfekcji  i do przecierania uchwytów oraz przycisków;

OZNAKOWANIE

- czytelne i widoczne naklejki, piktogramy, instrukcje obrazkowe oraz słowne;    

POWIERZCHNIE WSPÓLNE: KUCHNIA, XERO, TOALETY, WINDY

- dezynfekcja rąk przed wejściem, łatwa dostępność płynów do dezynfekcji  i do przecierania uchwytów oraz przycisków;

- zachowanie co najmniej 2 metrów odstępu od siebie;

-  w małych pomieszczeniach dopuszczalne przebywanie maks. 1 osoby

POSIŁKI, KORZYSTANIE Z KUCHNI  I COFFEE POINTÓW

-  zalecane spożywanie posiłków przy biurku, minimalizowanie korzystania z kuchni;

-  rozmieszczenie kuchenek mikrofalowych na terenie biura;

-  widoczne oznakowanie miejsc, których nie można zajmować

Źródło: Colliers

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.