Premier o III etapie odmrażania gospodarki

Od poniedziałku 18 maja czynne zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz lokale gastronomiczne, nie tylko te z ogródkami. Wszystko w reżimie sanitarnym.

Usługi fryzjerskie i kosmetyczne mogą być realizowane pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i świadczącym usługi, i klientom (szczegóły wkrótce).

Jeśli chodzi o gastronomię to - wbrew wcześniejszym doniesieniom - mogą być czynne wszystkie lokale (nie tylko te z ogródkami), ale pod pewnymi warunkami. Są to m.in. zachowanie odległości 2 metrów między stolikami, musi przypadać 4 mkw. na osobę, oczywiście obowiązkowa jest również regularna dezynfekcja stolików.

Od 18 maja w reżimie sanitarnym wraca możliwość korzystania z infrastruktury sportowej, w tym boisk piłkarskich - tu obowiązują jednak spore limity (maks 22 osoby + 4 trenerów) i hal sportowych.

Od 25 maja w klasach 1-3 w szkołach podstawowych zapewniona będzie opieka świetlicowa nad dziećmi + "jakaś forma zajęć dydaktycznych". Nadal jednak rodzice będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Od 18 maja możliwe będzie także zwiększenie limitu pasażerów w komunikacji miejskiej.

Jak podkreślał premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji, wciąż należy utrzymywać dyscyplinę sanitarną w życiu prywatnym każdego Polaka. Jego zdaniem to dzięki tej dyscyplinie w naszym kraju jest kilkukrotnie, a czasem nawet kilkunastokrotnie mniej zachorować i zgonów na COVID-19 niż w innych państwach.

- Bądźmy solidarni, dbajmy o siebie - apelował premier.

Zapewnił także, że rząd nie zamierza zamykać województwa śląskiego (w związku z wysoką zachorowalnością na koronawirusa górników), ale wspierać ten region naszego kraju.

 

 

Ilona Mrozowska 3588 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.