Minister rolnictwa: nie ma przesłanek do wzrostu cen żywności

Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa wystąpił do prezesa UOKiK-u Tomasza Chróstnego o przeanalizowanie przyczyn wzrostu cen żywności w sklepach.

Minister zwrócił uwagę, że nie ma istotnych powodów do znacznego wzrostu cen tych produktów.

– Poprosiłem Prezesa UOKiK, żeby sprawdził, co powoduje wzrost tych cen, jeżeli mamy dziś do czynienia z bardzo niską ceną energii elektrycznej, bardzo niskimi cenami paliw oraz brakiem wzrostu, a raczej ze spadkiem płac – zaznaczył minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wiosną normalny jest wysoki poziom cen np. truskawek, gdyż są to pierwsze zbiory w roku i dotyczą owoców spod osłon. Przestrzegał natomiast przed porównywaniem cen produktów nieporównywalnych, jak np. ziemniaków i batatów.

– Jeżeli po dokładnej analizie okaże się, że wzrosty cen są nieuzasadnione to muszą zostać zastosowane odpowiednie kary wobec winnych. Nie wykluczam też, że jeżeli okaże się to konieczne, to zostanie wdrożony przez UOKiK mechanizm wyznaczania cen maksymalnych – dodał minister.

Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w kwietniu ponaddwukrotnie mocniej niż wynosi średnia dla wszystkich towarów i usług - o 7,4% rok do roku versus 3,4%. To mniej niż w poprzednich trzech miesiącach. Wobec marca ceny artykułów spożywczych i napojów wzrosły o 0,3%, najwolniej od listopada 2019 roku.

Przypomnijmy, że w marcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w ujęciu rocznym o 8%, zaś sama żywność - o 8,6%. Najmocniej podrożała wieprzowina (27,1%), owoce (19,3%) oraz wędliny (15,2%). Tańsze niż przed rokiem było natomiast - jako jedyny wyszczególniany przez GUS produkt spożywczy - masło (o 4,4%).

Opublikowane za kwiecień dane mają charakter wstępny i mogą się różnić od pełnego odczytu, który GUS opublikuje w piątek 15 maja.

Magdalena Weiss 2537 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.