Lidl bardziej wege

Sieć rozszerza współpracę z Farmą Świętokrzyską - swoim stałym, polskim dostawcą bio warzyw i owoców na Ryneczek Lidla - o ekologiczne i wegańskie potrawy.

Jak mówi Łukasz Gębka, właściciel Farmy Świętokrzyskiej firma już dłuższego czasu zaopatruje sklepy Lidl w bio warzywa i owoce, ale po raz pierwszy dostarcza również ekologiczne, wegańskie potrawy.

W nowej ofercie sieci Lidl znajdą się wegańskie bio flaczki, wegański bio bigos, bio kapusta z grochem, a także bio lunch z dyni, bio puree ziemniaczane i bio soja w sosie pomidorowym. Wszystkie dania są starannie przygotowywane, wytwarzane ręcznie według tradycyjnych receptur. Wystarczy tylko je podgrzać.

Przedstawiciele Lidla także podkreślają, że sieć współpracuje z Farmą Świętokrzyską już od kilku lat.

- Systematycznie poszerzamy asortyment o kolejne ekologiczne produkty dostarczane przez biofarmę. Mamy nadzieję, że dzięki temu klienci będą jeszcze chętnej sięgać po zdrowe artykuły. go sposobu odżywiania się wśród naszych klientów – dodaje Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications Lidl Polska.

Joanna Hamdan 10763 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.