Znane są kolejne etapy odmrażania gospodarki

4 maja znów zaczną działać galerie handlowe - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej. Otwarte zostaną sklepy meblowe i budowlane. Wkroczymy w II etap odmrażania gospodarki.

To nie jedyne nowe poluzowania - od 4 maja otwarte będą hotele i miejsca noclegowe,gabinety rehabilitacyjne, muzea i biblioteki. Wszystko w reżimie sanitarnym.

W galeriach handlowych, podobnie jak w placówkach spożywczych, może na raz przebywać jedna osoba na 15 mkw.

Od 6 maja mają zostać otwarte żłobki i przedszkola, aby ich rodzice mogli wrócić do pracy. O tym będą mogły jednak samodzielnie decydować samorządy; państwo zaś zapewni środki ochronne dla tych placówek i personelu.

Na razie zamknięte pozostają lokale gastronomiczne (jeśli chodzi o hotelowe restauracje rząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają pogodzić otwarcie miejsc noclegowych z częścią jadalną), kina, teatry.

- Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa - dodał premier, prosząc Polaków, by na majówkę pozostali w domu.

NOWE ETAPY ODMRAŻANIA GOSPODARKI

ETAP II (OD 4 MAJA)

- otwarcie sklepów w centrach handlowych (ale nie lokali gastronomicznych) w ścisłych reżimie sanitarnych; 1 osoba ma 15 mkw.

- otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych

- organizacja w małych grupach opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach dla rodziców pracujących

- otwarcie niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów i galerii sztuki

- uruchomienie rehabilitacji

ETAP III

- restauracje i kawiarnie - umożliwienie działalności stacjonarnej (z ograniczeniami)

- otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych

- organizacja opieki na dziećmi w klasach 1-3, z ustaleniem maksymalnej liczby dzieci w sali

ETAP IV

- otwarcie salonów masaży i tatuaży

- umożliwienie działalności siłowni i klubów fintess

- teatry i kina

- zgromadzenia do 50 osób

Nadal obowiązują 2 metry odstępu w przestrzeni publicznej, zakrywanie nosa i ust, zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi, kwarantanna i izolacja, zdalna praca i edukacja.

Ilona Mrozowska 3586 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.