W środę szczczegóły II etapu odmrażania gospodarki

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że szczegóły II etapu odmrożenia gospodarki poznamy w środę 29 kwietnia.

Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obecnie ustalane są ostatnie szczegóły dotyczące zasad sanitarnych związanych ze znoszeniem restrykcji w II etapie. - Jutro [29 kwietnia - przyp. red.] premier Mateusz Morawiecki przedstawi datę oraz zakres kolejnego etapu - poinformował rzecznik rządu.

Być może nastąpią jakieś modyfikacje w poszczególnych etapach, natomiast z informacji podanych przez rząd 17 kwietnia wynikało, że są następujące 4 etapy odmrażania życia gospodarczego i społecznego Polaków. Oto one:

PIERWSZY ETAP, czyli ten w których jesteśmy obecnie - to przede wszystkim izolacja, identyfikacja chorych (i ich leczenie) oraz informatyzacja, czyli jak najwięcej pracy zdalnej.

W ramach I etapu od 20 kwietnia Polacy mogą znów wchodzić do lasów i parków, place zabaw wciąż są zamknięte. Za to dzieci od 13. roku życia znowu mogą  samodzielnie się poruszać (bez osoby dorosłej, jak to było wymagane wcześniej).

Jednocześnie w sklepach może na raz przybywać więcej ludzi (szczegóły tutaj). Zniesiono też, ale tylko w weekendy, godziny dla seniorów.

DRUGI ETAP (ma być ogłoszony w środę 29 kwietnia), to ten w którym możemy się spodziewać uwolnienia usług, a więc otwarte zostaną sklepy budowlane w weekendy, hotele i miejsca noclegowe (z ograniczeniami) oraz niektóre instytucje (biblioteki, muzea, galerie sztuki).

W TRZECIM ETAPIE ponownie będą mogły działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych (z istotnymi ograniczeniami), dozwolona będzie stacjonarna działalność gastronomiczna, możliwe będzie przeprowadzenie wydarzenia sportowego do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności) oraz zostanie ustalona maksymalna liczba dzieci w salach placówek takich jak żłobki, przedszkola i klasy 1-3.

W CZWARTYM, OSTATNIM ETAPIE, znów zaczną działać salony masażu i solaria, siłownie i kluby fitness, teatry i kina. Wszystkie te miejsca wznowią działalność w nowym reżimie sanitarnym.

Nadal obowiązują 2 metry odstępu w przestrzeni publicznej, zakrywanie nosa i ust, zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi, kwarantanna i izolacja, zdalna praca i edukacja.

Ilona Mrozowska 3586 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.