Kolejna odsłona tarczy antykryzysowej w tym tygodniu

Premier Morawiecki, minister Emilewicz i minister Maląg zapowiedzieli kolejne ułatwienia dla firm. Szczegóły pod koniec tygodnia. Wiadomo natomiast ile już złożono wniosków o dofinansowanie w ramach istniejącej tarczy. Liczba robi wrażenie.

Do końca tygodnia (24 kwietnia) rząd ma przedstawić nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej - zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na wspólnej konferencji z premierem Morawieckim oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg.

- Kolejny etap pomocy dla firm będzie miał trzy główne aspekty - powiedziała Emilewicz. - Po pierwsze firmy, które utraciły zdolność do spłaty odsetek od pożyczek uzyskają możliwość ubiegania się o dopłaty na ten cel od Banku Gospodarstwa Krajowego. I w tym, i w przyszłym roku rząd przeznaczy na specjalnie powołany fundusz po 270 mln zł.

Zapowiedziała także, że w czwartek rząd przedstawi plan zapobieżenia przejmowaniu nisko dziś wycenianych polskich firm przez zagraniczne fundusze. Ma też nastąpić usprawnienie pracy Krajowej Izby Odwoławczej na czas, gdy nie pracują sądy.

Ułatwienia dotyczyć będą także samorządów, gdzie poluzowana zostanie reguła wydatkowa. Dotyczy to wszystkich gmin ze szczególnym uwzględnieniem uzdrowisk, które w tym roku nie skorzystają na turystach.

- Do tej pory w ciągu trzech tygodni złożono 1,5 miliona wniosków o dofinansowanie z tarczy antykryzysowej - podsumowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Wypłaty pozwoliły na ochronę przynajmniej 1 mln miejsc pracy. Największe zainteresowanie wzbudziła możliwość zwolnieniem ze składek ZUS. Dla firm, które zdecydowały się na postojowe, przekazaliśmy 188 mln zł.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że trwają rozmowy na temat wcześniejszego rozmrażania gospodarki w powiatach, w których nie ma zarażeń lub jest ich niewiele, ale na razie konkretne decyzje jeszcze nie zapadły.

Utrzymane zostaną godziny dla seniorów, gdyż, jak argumentowali członkowie rządu, starsze osoby już się do nich przyzwyczaiły. Nie będą one natomiast obowiązywały w weekendy - a przypomnijmy, że najbliższa niedziela 26 kwietnia to niedziela handlowa. 

Magdalena Weiss 2531 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.