Rząd ogłasza 4 etapy powrotu do normalności

Na razie jesteśmy w pierwszym ... Galerie handlowe jeszcze poczekają na pełne otwarcie się na klientów. Podobnie jak m.in. gastronomia czy salony fryzjerskie.

Rząd założył 4 etapy powrotu do normalnego życia Polaków, a więc tego porównywalnego do okresu sprzed epidemii.

PIERWSZY ETAP, czyli ten w których jesteśmy obecnie - to przede wszystkim izolacja, identyfikacja chorych (i ich leczenie) oraz informatyzacja, czyli jak najwięcej pracy zdalnej.

Dodatkowo od 20 kwietnia, to stopniowe zdejmowanie niektórych obostrzeń. Zatem od poniedziałku Polacy mogą znów wejść do lasów i parków, ale - jak zaznaczył premier - to nie jest zaproszenie do masowej rekreacji. Place zabaw będą wciąż zamknięte. Za to dzieci do 13 lat znów będą mogły samodzielnie się poruszać (bez osoby dorosłej, jak to było wymagane w ostatnich tygodnia).

Jednocześnie w sklepach będzie mogła na raz przybywać więcej ludzi (szczegóły tutaj). I to właściwie wszystko jeśli chodzi o zdejmowanie obostrzeń, choć handlowe organizacje branżowe apelowały o większe zmiany. Do żadnego z tych apeli rząd się nie odniósł.

DRUGI ETAP (nie wiadomo, kiedy on nastąpi), to ten w którym możemy się spodziewać uwolnienia usług, a więc otwarte zostaną sklepy budowlane w weekendy, hotele i miejsca noclegowe (z ograniczeniami) oraz niektóre instytucje (biblioteki, muzea, galerie sztuki).

W TRZECIM ETAPIE ponownie będą mogły działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych (z istotnymi ograniczeniami), dozwolona będzie stacjonarna działalność gastronomiczna, możliwe będzie przeprowadzenie wydarzenia sportowego do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności) oraz zostanie ustalona maksymalna liczba dzieci w salach placówek takich jak żłobki, przedszkola i klasy 1-3.

W CZWARTYM, OSTATNIM ETAPIE, znów zaczną działać salony masażu i solaria, siłownie i kluby fitness, teatry i kina. Wszystkie te miejsca wznowią działalność w nowym reżimie sanitarnym.

Nadal obowiązują 2 metry odstępu w przestrzeni publicznej, zakrywanie nosa i ust, zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi, kwarantanna i izolacja, zdalna praca i edukacja.

 

 

Ilona Mrozowska 4044 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.