Koronawirus może kosztować Tesco niemal miliard funtów

Największy brytyjski detalista Tesco szacuje, że pandemia koronawirusa może go kosztować nawet 925 milionów funtów. Z tego powodu nie był w stanie podać prognoz na ten rok budżetowy.

Jednak grupa supermarketów poinformowała także, że jeśli sytuacja powróci do normy w sierpniu, prawdopodobnie dodatkowe wydatki, głównie związane z kosztami personelu i operacyjnymi, zostaną zrekompensowane wyższą sprzedażą i ulgą od podatku od działalności gospodarczej wprowadzonego przez rząd, by pomagać firmom.

– Obecnie koszt zapewnienia zaopatrzenia w kraju jest znacznie wyższy, ale Tesco to firma, która wyrosła na stawianiu czoła wyzwaniom i tym razem nie będzie inaczej – powiedział dyrektor generalny David Lewis, gdy firma ogłosiła 14-proc. wzrost zysku operacyjnego za rok zakończony 29 lutego, zasadniczo zgodny z oczekiwaniami rynku.

Supermarkety w Wielkiej Brytanii odnotowały gwałtowny wzrost popytu, gdy kupujący zaczęli zaopatrywać się w niezbędne produkty, takie jak papier toaletowy i makaron podczas blokady wprowadzonej, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Dane branżowe pokazały w zeszłym tygodniu, że w ciągu czterech tygodni do 22 marca sprzedaż żywności w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad jedną piątą do rekordowego poziomu 10,8 miliarda funtów.

Kryzys wiąże się jednak z wyższymi kosztami, takimi jak środki zdystansowania społecznego, które ograniczają liczbę jednocześnie kupujących w sklepie, rozbudowanie dostaw online, premie dla personelu i zatrudnienie większej liczby pracowników.

Sprzedaż hurtowa Tesco najprawdopodobniej ucierpi również z powodu zamknięcia klientów restauracji i kawiarni.

Firma oszacowała, że ​​dodatkowe koszty związane z kryzysem mogą wynieść od 650 do 925 milionów funtów.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni tylko w Wielkiej Brytanii Tesco zrekrutowało ponad 45 tys. pracowników, aby zastąpić chorych pracowników i sprostać dodatkowemu popytowi. Lewis powiedział dziennikarzom podczas teelekonferencji, że w firmie obecnie około 55 tys. pracowników jest nieobecnych w pracy.

Tesco ma 3800 sklepów w Wielkiej Brytanii i Irlandii i udział w brytyjskim rynku spożywczym na poziomie 27%. Jego zysk operacyjny z pominięciem zdarzeń jednorazowych wyniósł 2,96 miliarda funtów w roku obrotowym 2019-20.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2543 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.