Godziny dla seniorów poluzowane

Rząd robi krok wstecz i wycofuje się z godzin dla seniorów w hurtowniach oraz częściowo w aptekach i punktach aptecznych. 7 kwietnia wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca.

Godziny wyłącznie dla osób 65+ obowiązują od 31 marca we wszystkich sklepach i hurtowniach codziennie od 10 do 12.

Wskutek nowelizacji rozporządzenia od środy 8 kwietnia nie dotyczą już one tych podmiotów, których „przeważająca działalność polega na handlu hurtowym”.

Drugi wprowadzony wyjątek dotyczy aptek i punktów leczniczych, ale tylko w zakresie wydawania „produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia, gdy jest to konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia”. Nowelizację rozporządzenia we wtorek 7 kwietnia podpisał premier Mateusz Morawiecki (na zdjęciu).

Przypomnijmy. Już pierwsze dni obowiązywania nowego prawa na mocy którego w godzinach 10-12 zakupy w sklepach mogą robić tylko seniorzy, pokazał, że przed sklepami ustawiają się gigantyczne kolejki. Do Polskiej Izby Handlu docierają informacje od przedsiębiorców potwierdzające, że nierzadko paraliżuje to pracę sklepów. 

Dodatkowo Polska Izba Handlu odbiera informacje, że na przykład do trudnych sytuacji dochodzi,  jeśli młodszy klient zaczął robić zakupy przed godziną 10,  a kończy już po 10. Niejasny jest też status osób młodszych robiących zakupy dla starszych, którymi się opiekują – w tym zajmujących się tym zawodowo. Z punktu widzenia seniorów odwiedzjących sklep pomiędzy 10 a 12 obecność takiej osoby budzi sprzeciw i niechęć.

Zatory w handu zauważył też POHiD. Renata Juszkiewicz, prezes POHiD, już 2 kwietnia apelowała do rządu o modyfikację przepisów tak, aby dostosować je do realiów rynku, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo i stały  dostęp obywateli do niezbędnych produktów. Szczegóły tutaj.

 Mimo to rząd, póki co, nie zdecydował się odpowiedzieć na apel właścicieli sklepów.

 

 

Katarzyna Pierzchała 3493 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.