Emilewicz: ulga w składkach do ZUS dla firm od 10 do 49 pracowników

- Przedsiębiorca zatrudniający od 10 do 49 pracowników będzie mógł liczyć na 50-proc. ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Prezentując projekt nowelizacji przepisów do tarczy antykryzysowej Emilewicz zapowiedziała, że firmy zatrudniające do 50 osób będą mogły korzystać ze zwolnienia ze składek na nieco innych warunkach niż mikrofirmy. Przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 49 pracowników będą mogli liczyć na 50-proc. ulgę w składkach na ubezpieczenie społeczne przez  trzy miesiące.

Jak zaznaczyła szefowa MR, w nowym pakiecie znajdzie się też "element płynnościowy", czyli fundusz gwarancji płynnościowych BGK dla dużych i średnich firm. - Pozwalał on będzie zaciągnąć kredyt gwarantowany do 80%; wartość całkowita kredytu może sięgać 250 mln zł. Z tego funduszu będą mogły być także finansowane odsetki od kredytów - powiedziała Emilewicz.

 Dodała, że wsparcie pożyczkowe dla małych firm będzie oferowała także Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

Emilewicz zaznaczyła, że przedstawione przez rząd do tej pory projekty zmian do tarczy antykryzysowej nie są ostateczne i mogą pojawić się jeszcze nowe propozycje rządu.

W Polsce trwają prace nad tzw. tarczą antykryzysową 2. Chodzi o to, aby pomoc mogły uzyskać również większe firmy, a nie tylko mikrofirmy.  O tarczy antykryzysowej 1 pisaliśmy m.in. tutaj.

Ilona Mrozowska 3591 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.