[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: nowa odsłona JPK_VAT, cz.3

Co grozi za błędy w JPK_VAT z deklaracją? Odpowiada Joanna Parobczak, specjalista ds. księgowości, Grant Thornton.

Przed pandemią koronawirusa, ustawodawca – wraz z rozbudowaną strukturą JPK, wprowadził surowe kary za błędy. Obecnie jednak to podejście uległo zmianie. Zakładane pierwotnie surowe kary za błędy w JPK (500zł za każdy błąd) miały zmobilizować przedsiębiorców do poprawnego składania danych ewidencyjnych i deklaracyjnych w formie JPK.

Ministerstwo Finansów zapewniało wówczas, że nie będzie karać błahych błędów, w postaci np. literówek, tylko błędy w wypełnianych polach ewidencyjnych i deklaracyjnych. Jednak w uchwalonych wówczas przepisach nie było potwierdzenia tej tezy. Znowelizowana ustawa o VAT nie określa bowiem katalogu błędów, jakie mogą zostać objęte sankcjami. Istniała zatem uzasadniona obawa, że w przypadku nawet najmniejszych uchybień, nie mających wpływu na wyliczenia podatkowe, podatnikom będą groziły kary.

 Złożenie niezgodnego ze stanem rzeczywistym JPK_VAT z deklaracją – zależnie od skali, skutków i motywów działania sprawcy – może zostać określone jako przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

 Według znowelizowanych regulacji (tj. nowelizacja specustawy dot. walki z koronawirusem wraz z rozwiązaniami Tarczy Antykryzysowej) ustawodawca umożliwia odstąpienie od nałożenia sankcji za błędy w ewidencji JPK_VAT. Zaktualizowany został zapis, że naczelnik US zamiast „nakłada”, obecnie „może nałożyć” karę na podatnika. Sankcje te mają być stosowane – jak tłumaczy MF – jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach i być „środkiem ostatecznego oddziaływania”. Urzędnicy mają je stosować wobec tych podatników, którzy celowo i uporczywie popełniają błędy, uniemożliwiając weryfikację dokumentów.

Weryfikacja danych w JPK_VAT z deklaracją

Dane przesyłane przez podatników w formie nowej struktury z częścią deklaracyjną będą poddawane stosownej analizie i weryfikacji.

Uzasadnienie projektu nowelizacji ustawy o VAT zawiera zapis mówiący o tym, że „proces analizy i weryfikacji jest dokonywany w sposób zautomatyzowany, z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania i specjalnych algorytmów. Efektem takiego procesu analizy są raporty, w których wykazywane są niezgodności w rozliczeniach VAT u podatników, tworzone są łańcuchy transakcji, itp.”

W oparciu o w/w procesy weryfikacyjne Krajowa Administracja Skarbowa będzie miała podstawę do wszczynania działań mających na celu dokonanie „czynności sprawdzających lub kontrolnych, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego, a także do typowania podmiotów, które mogą dokonywać oszustw w VAT.” 

Ułatwienia dla najmniejszych przedsiębiorców

Wraz z wprowadzanymi zmianami dotyczącymi raportowania danych w formie JPK_VAT z deklaracją, Ministerstwo Finansów zapewniło, że pamięta o małych i mikro przedsiębiorcach. Zadeklarowało, że opublikuje aktualizacje dostępnych dotąd aplikacji oraz udostępni narzędzia do wygenerowania JPK w formacie XML oraz do jego wysyłki. Korzystanie z w/w narzędzi ma być bezpłatne i będzie wymagało jedynie połączenia z Internetem.

Narzędzia, jakie zostaną udostępnione, to:

  •  nowa aplikacja e-mikro firma, która będzie umożliwiała obsługę nowych struktur: JPK_V7M, JPK_V7K oraz JPK_FA,
  • formularz interaktywny, który umożliwi przygotowanie i wysłanie nowego JPK_VAT i zastąpi dotychczasowy plik CSV,

  • Klient JPK, który umożliwi wysłanie nowego pliku JPK_VAT w formacie XML.

 Więcej informacji można znaleźć na stronie  Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk_vat/pliki-do-pobrania/

 lub w Poradniku Grant Thornton https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2020/03/Grant-Thornton-JPK-VAT-z-deklaracja_akt01042020.pdf

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.