Tarcza antykryzysowa do korekty. Są nowe założenia

7 kwietnia od 16.30 Sejm ma się zajmować pomocą dla przedsiębiorców, czyli drugą wersją tak zwanej antykryzysowej tarczy.

Tarcza antykryzysowa, uchwalona pod koniec marca, zostanie uzupełniona. Szczegóły przedstawili we wtorek 7 kwietnia ministrowie w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowy projekt ustawy - opiewający na 139 stron - pojawił się już na stronie Sejmu.

Całość rozwiązań pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej wyniesie ponad 11 mld zł.

Najważniejsze założenia rozszerzonej tarczy antykryzysowej:

- Rozszerzenie pomocy i zwolnienie z ZUS-u dla pracodawców zatrudniających od 10 do 49 osób. Na umowach cywilnoprawnych - rozszerzenie z jednego miesiąca pomocy do 3 miesięcy;

- Dla pracowników objętych kwarantanną zasiłek 50 proc. minimalnej krajowej + zabezpieczenie środków przekazywanych w ramach tarczy antykryzysowej przed egzekucją komorniczą; 

- Wydłużenie terminów administracyjnych oraz wprowadzenie uproszczenia w usługach pocztowych;

- Wprowadzenie zasiłku dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 procent minimalnej pensji krajowej;

- w nowym pakiecie ma znaleźć się również "element płynnościowy", czyli fundusz gwarancji płynnościowych BGK dla dużych i średnich firm. Ma on pozwalać na zaciąganie kredytów gwarantowanych do 80% o wartości do 250 mln zł. Z tego funduszu będzie można także finansować spłatę odsetek od innych kredytów.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.