W Ameryce lawinowo rośnie bezrobocie

Takiej liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, co w ubiegłym tygodniu, nie było za Oceanem nigdy!

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA w tygodniu zakończonym 28 marca wyniosła 6 648 000, podał amerykański Departament Pracy. Oznacza to wzrost o 3 341 000 wobec danych z poprzedniego tygodnia, które i tak zostały zrewidowane w górę do 3,307 mln z 3,283 mln. Jest to największy odczyt tego wskaźnika w historii. Poprzedni rekord padł właśnie tydzień wcześniej.

Są to szokujące dane. Jeszcze w pierwszym tygodniu marca nowych bezrobotnych przybyło 211 tys., w drugim 282 tys. Odczyt sprzed tygodnia, pokazujący wzrost o 3 miliony, czyli ponaddziesięciokrotnie, był dla rynków i dla zwykłych Amerykanów szokiem. Liczono się oczywiście ze znaczącym wzrostem, ale miało to być 1,5 mln-1,7 mln. Tym razem ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 3,5 mln. Dzisiejsze dane oznaczają nie tylko ponowne niemal dwukrotne przebicie prognoz, ale przyspieszenie tempa, w jakim przybywa Amerykanów pozbawionych pracy. 

Również w Polsce, choć na razie to tylko prognozy, widać już pierwsze zwiastuny bezrobocia. Pisaliśmy o tym tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2525 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.