Grupa Eurocash ma 25 lat, podkreśla swój wkład w gospodarkę

Grupa Eurocash obsługuje 86 tys. klientów - właścicieli małych i średnich sklepów, zatrudnia 22,5 tys. osób i jest 7. największym pracodawcą w Polsce - spółka w raporcie niefinansowym obliczyła swój wpływ na polską gospodarkę w 2019 r.

Firma przyznaje, że pierwotnie jej 25-lecie miało być okazją do radosnego świętowania  w gronie naszych pracowników i klientów. Stało się jednak inaczej.

- Wydarzenia ostatnich tygodni z dnia na dzień zmieniły życie wszystkich Polaków i sposób funkcjonowania wielu firm, w tym naszej - mówi Luis Amaral, prezes zarządu Grupy Eurocash. - Wszyscy pracujemy obecnie na zwiększonych obrotach, żeby zachować ciągłość łańcucha dostaw – dodaje i jednocześnie podkreśla, że pracuje na to cała Grupa i jej klienci. 

- To oni – właściciele małych i średnich sklepów - stają teraz, tak jak lekarze i inne służby państwowe, na pierwszej linii frontu, by zapewnić Polakom bezpieczny dostęp do żywności i produktów przemysłowych. Chciałbym im za to z całego serca podziękować i zapewnić o naszym absolutnym wsparciu zarówno w tych trudnych czasach, jak i wówczas, kiedy wszystko wróci już do normy. Dziękuję Wam za te wspólne 25-lat razem – mówi Luis Amaral.

Przy okazji obchodów 25-lecia Grupy firma po raz pierwszy w swojej historii opublikowała raport niefinansowy zgodny z globalnym standardem Global Reporting Initiative (GRI). Standard GRI stanowi międzynarodowy wzorzec raportowania aspektów niefinansowych spółki w danym roku kalendarzowym.

„Raport społecznej odpowiedzialności Grupy Eurocash za 2019 rok” poza szczegółowym omówieniem aktywności firmy w obszarze CSR-u, zawiera również rozdział poświęcony wpływowi Grupy na polską gospodarkę. Analiza ta opiera się na modelu przepływów międzygałęziowych Wassilego Leontiefa uhonorowanego nagrodą Nobla. Model w raporcie Grupy pokazuje jej wpływ na społeczeństwo i polską gospodarkę w 2019 roku na trzech poziomach. Wpływ bezpośredni – wynikający z działalności podstawowowej firmy; pośredni - generowany wśród dostawców i podmiotów z branż powiązanych oraz indukowany – generowanym poprzez wydatki pracowników firmy oraz pracowników podmiotów powiązanych.

 Jaki zatem wpływ na polską gospodarkę miała Grupa Eurocash w 2019 roku?

 1. Zatrudnienie

Bezpośrednie zatrudnienie w Grupie Eurocash na koniec 2019 roku wyniosło 22 497 osób. Skala firmy wymaga współpracy m.in. z podwykonawcami w całym łańcuchu dostaw, co przekłada się na tysiące kolejnych miejsc pracy. Finalnie zatem całkowita liczba zatrudnionych w gospodarce stworzona dzięki działalności Grupy wynosi 34 104 osoby. Na każde dwa miejsca pracy w Grupie Eurocash funkcjonowało trzecie miejsce pracy w gospodarce, które było utrzymywane dzięki działalności firmy.

2. Dochody w gospodarce

W 2019 roku Grupa wypłaciła swoim pracownikom wynagrodzenia netto w wysokości około 0,53 mld zł. Pośrednio wpłynęła tym samym na dochody innych podmiotów w łańcuchu dostaw w wysokości 0,15 mld zł. Dodatkowo, na skutek impulsu popytowego, dochody w gospodarce wzrosły o 0,17 mld zł. Zatem całkowita wartość dochodów w gospodarce stworzona dzięki działalności Grupy wynosi 0,84 mld zł. To równowartość 373 tys. miesięcznych płac minimalnych.

3. PKB

Tzw. wartość dodana brutto mierzy wkład firmy w budowanie produktu krajowego brutto. W dużym uproszczeniu liczona jest jako wartość wszystkich wyrobów i usług wytworzonych przez dany podmiot pomniejszona o koszty związane z ich wytworzeniem. W przypadku Grupy Eurocash wartość dodana wytworzona dzięki jej działalności wyniosła 4,1 mld zł.

Grupa Eurocash to największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych oraz wsparciem marketingowym dla niezależnych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają około 16 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama, Duży Ben oraz Kontigo. Grupa Eurocash rozwija również sieć własnych sklepów detalicznych.

Katarzyna Pierzchała 4275 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.