Prezydent podpisał ustawy tworzące tarczę antykryzysową

Zaraz po zakończeniu prac parlamentarnych - Sejm, Senat, i znowu Sejm, prezydent Andrzej Duda wieczorem 31 marca podpisał specustawę z założenia mającą chronić m.in. przedsiębiorców przed negatywnymi skutkami gospodarczymi koronawirusa.

O tzw. tarczy antykryzosowej, czyli specustawie tworzonej specjalnie na potrzeby pandemii pierwszy raz usłyszeliśmy 18 marca. To wtedy rząd zapowiedział łącznie 212 mld zł na pomoc podupadającej gospodarce.

Specustawa składa się z szeregu ustaw, które w podziale na różne obszary mają realnie wesprzeć gospodarkę, a przede wszystkim rynek pracy. Już wtedy ekonomiści, eksperci a także przedstawiciele poszczególnych branż (także tych najbardziej dotkniętych pandemią, m.in. gastronomia) bili na alarm, że pakiet pomocowy szykowany przez rząd nie spełnia ich oczekiwań (pisaliśmy o tym m.in. tutaj i tutaj).

Mimo to w nocy z 27 na 28 marca specustawa została zaakceptowana przez Sejm i przesłana do Senatu. We wtorek nad ranem 31 marca Senat wprowadził swoje poprawki do noweli i ustawa znów wróciła do Sejmu.

W ekspresowym tempie, bo jeszcze tego samego dnia, Sejm odrzucił większość poprawek Senatu dotyczących m.in. działań osłonowych dla przedsiębiorców, narażonych na ryzyko szkód z powodu epidemii koronawirusa. Mimo to, 31 marca wieczorem prezydent podpisał ustawę.

- Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące tarczę antykryzysową - napisał na Twitterze sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Błażej Spychalski. - Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie! - dodał.

Ostatecznie pakiet ustaw obejmuje: nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (tzw. specustawy), ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców oraz nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR).

Sejm nie zgodził się natomiast na rozszerzenie prawa do dodatkowego zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem do 12. roku życia (w miejsce zasiłku do 8. roku życia), wypłatę przez państwo większej części "postojowego" (75% w miejsce 40% przeciętnego wynagrodzenia), zwolnienie ze składek wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (zwolnieni będą tylko mikroprzedsiębiorccy - zatrudniających do 9 osób).

Nie zgodził się też na obligatoryjne cotygodniowe testy na obecność koronawirusa dla personelu medycznego, farmaceutów, pracowników Sanepidu oraz osób pracujących w handlu i w zawodach podwyższonego ryzyka.

Poparcia nie uzyskały senackie poprawki, dotyczące utworzenia ze środków europejskich 20-miliardowego Funduszu na rzecz przeciwdziałania skutkom rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. oraz Funduszu Płynności, którego celem miałoby być wsparcie utrzymania płynności przez przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19.

Pakiet ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową zakłada zwolnienie małych przedsiębiorców z odprowadzania składek ZUS przez trzy miesiące, wprowadzenie tzw. postojowego oraz szeregu instrumentów kredytowych dla małych i dużych firm. Według rządu, całkowita wartość tego pakietu to co najmniej 10% PKB.

Propozycje zawarte w tarczy antykryzysowej obejmują m.in. zwolnienie z ZUS mikrofirm, których obroty spadły o min. 50%; dopłaty ok. 2 tys. zł do płacy pracownika objętego przestojem lub obniżonym wymiarem pracy, dofinansowanie dla prowadzących działalność gosp. do 90% min płacy, gdy obroty spadną o 80% przez 2 miesiące. Znalazł się tam m.in. także zapis o tym, że Polski Fundusz Rozwoju (PFR) otrzyma 6 mld zł na wsparcie dla firm - kapitałowe lub nawet w formie bezzwrotnego finansowania. Szacowana wartość tarczy to 212 mld zł.

Filary tarczy to: - Bezpieczeństwo Pracowników - o wartości 30 mld zł; - Finansowanie Przedsiębiorstw - 74,2 mld zł; - Ochrona Zdrowia - 7,5 mld zł; - Wzmocnienie Systemu Finansowego - 70,3 mld zł; - Program Inwestycji Publicznych - 30 mld zł. 

Artykuł posiłkowany materiałem źródłowym z ISBnews

Ilona Mrozowska 3904 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.