Premier Morawiecki - nowe wytyczne i ograniczenia dla handlu

Od środy 1 kwietnia rząd wprowadza kolejne obostrzenia dla handlu związane z koronawirusem. Są to restrykcyjne limity osób w sklepach, wyznaczone godziny zakupów tylko dla seniorów, sklepy budowlane jednak będą zamykane.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej, że od 1 kwietnia rząd wprowadza m.in. ograniczenie liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie. Oznacza to, że do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. Jeśli więc w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

Kolejna nowość to odgórnie narzucone godziny zakupów dla seniorów. Od środy 1 kwietnia w godzinach 10-12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla seniorów.

- Chcemy poprzez te regulacje chcemy doprowadzić do stykania się osób starszych z nosicielami. Jeżeli osoba starsza chce mieć pewność, że nie spotka osoby młodszej, to zapraszamy do sklepów 10-12 - powiedział premier. Ale apelował, by po takie zakupy odbywały się jak najrzadziej.

Rządzący zdecydowali również, że na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Jeśli chodzi o działalność galerii i centrów handlowych, to mogą w nich prowadzić działalność jedynie branże:

  • spożywcza,

  • kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania),

  • artykułów toaletowych i środków czystości,

  • wyrobów medycznych i farmaceutycznych,

  • artykułów remontowo-budowlanych,

  • prasowa,

  • artykułów dla zwierząt,

  • paliw.

W galeriach mogą być też świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.

Kluczowym obostrzeniem jest zamknięcie w weekendy wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych. Jest to wynik dotychczasowych masowych wycieczek Polaków do sklepów DIY. Do odwołania mają też być zamknięte wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu.

Rząd zdecydował również o konieczności noszenia rękawiczek podczas zakupów.  Mają je zapewnić właściciele sklepów, choć premier Morawiecki sugeruje, aby w dobie trudności z ich zdobyciem klienci postarali się zdobyć je na własną rękę.

Kolejny nowy obowiązek dla handlu: konieczność dezynfekowania po każdym użyciu pin padów i dystrybutorów paliw po każdym użyciu.

Przestrzegania rozporządzenia – jak powiedział premier - będą pilnować policja, straż miejska oraz inspektorzy z Państwowej Inspekcji Pracy. Kary za naruszenie przepisów wynoszą od 5 do 30 tys. zł. Premier zaznaczył, że jeżeli dochodziłoby do permanentnego naruszania przepisów rozporządzenia, możliwe jest wprowadzanie kary ograniczenia wolności.

 

 

Katarzyna Pierzchała 3493 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.