Ambra traci przez koronawirusa, ale jej finanse są bezpieczne

Producent, importer i dystrybutor wina poinformował o wpływie wirusa COVID-19 na swój biznes. Na razie jest on negatywny.

– Negatywny wpływ epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 polega do tej pory przede wszystkim na znacznym ograniczeniu sprzedaży w kanałach dystrybucji obejmujących dostawy do gastronomii oraz poprzez prowadzoną przez Grupę sieć specjalistycznych sklepów winiarskich i alkoholi premium CENTRUM WINA i DISTILLERS LIMITED. Sprzedaż w tych kanałach dystrybucji odpowiada za około 15% całkowitej sprzedaży Grupy – poinformował producent w komunikacie.

Zapewnia przy tym, że sprzedaż w pozostałych kanałach dystrybucji realizowana jest bez zakłóceń, ale z tendencją spadkową w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, jednak jeszcze nie jest w stanie jednoznacznie określić możliwej skali ewentualnego spadku sprzedaży.

Spółki Grupy nie odnotowały natomiast na razie znaczących problemów z dostępnością surowców, materiałów i towarów. Wysokie stany magazynowe umożliwiają niezakłóconą sprzedaż i produkcję zdecydowanej większości asortymentu przez okres kilku najbliższych miesięcy.

– Z uwagi na wysoką sezonowość konsumpcji wina największa część przychodów ze sprzedaży Grupy odnotowana jest w drugim kwartale roku obrotowego, tj. czwartym kwartale roku kalendarzowego. Wysoka sezonowość przychodów skutkuje kumulacją wyniku finansowego w tym okresie – przypomina Ambra. – Z tego względu wpływ epidemii COVID-19 na przychody i wyniki finansowe Grupy po zakończeniu tego okresu jest znacząco niższy niż gdyby epidemia miała miejsce w okresie świąteczno-noworocznym.

Ambra przewiduje też jednak, że pogorszenie sytuacji ekonomicznej i nastrojów konsumenckich spowoduje zmniejszone zakupy produktów Grupy, lecz zastrzega, że skala możliwego spadku konsumpcji i sprzedaży jest w chwili obecnej trudna do oszacowania. 

– Nie mniej – w najlepszej ocenie zarządu – na podstawie przeprowadzanych analiz, zarówno ciągłość działalności operacyjnej, jak i płynność finansowa są zabezpieczone – podkreśla spółka.

Magdalena Weiss 2531 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.