Hochland Polska: staramy się realizować zwiększone zamówienia

Producent serów topionych, pleśniowych i żółtych, a także twarożków kremowych i puszystych spotkał się ze zwiększonym popytem na swoje produkty. Wprowadził też zwiększone procedury bezpieczeństwa

–  Miesiąc temu nikt nie mógł nawet przypuszczać, że to, co się dzieje w Chinach, będzie miało także dla nas takie poważne i często osobiste konsekwencje – mówi Jacek Wyrzykiewicz, PR & marketing services manager w Hochland Polska. – Świat walczy z nowym wirusem, który dotarł też do Polski i każdego dnia rozprzestrzenia się coraz bardziej. Hochland jest producentem żywności, a więc artykułu pierwszej potrzeby. W tych ciężkich czasach dokładamy wszelkich starań, aby dostarczyć ludności bezpiecznego pożywienia najwyższej jakości. Mamy zwiększone zamówienia i staramy się je realizować – informuje.

Hochland  Polska produkuje sery topione plastrowane, do smarowania, sery kanapkowe, puszyste Almette, a także sery żółte oraz pleśniowe Valbon, oferuje także sery na ciepło do przygotowania na patelni, w piekarniku czy na grillu. Są to wszystko produkty podstawowe i producent zapewnia, że robi wszystko, co w jego mocy, aby dostępność jego serów była maksymalna.

– Sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Od samego początku sytuacji kryzysowej w firmie aktywnie działa Zespół Koordynacji Działań Ochronnych, zajmujący się wszystkimi aspektami ochrony przed zagrożeniem korona wirusem – mówi Jacek Wyrzykiewicz. – Uważnie monitorujemy to, co się dzieje wokół nas i jesteśmy przygotowani na wprowadzenie natychmiastowych środków zaradczych. Został wdrożony cały katalog wewnętrznych procedur, mających na celu minimalizację zagrożenia dla pracowników i funkcjonowania biznesu, oraz wzmocnienie przestrzegania higieny – przekazuje.

Zastrzega, że na obecnym etapie trudno prognozować, jak będzie się rozwijać sytuacja, jakie będą zagrożenia, a jakie szanse dla sprzedaży produktów mlecznych. Zakłada jednak, że jeśli wszyscy będą się zachowywać odpowiedzialnie, wszystko szybko wróci do normy.

Magdalena Weiss 2543 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.