Godzina dla Ziemi: Żabka wyłączy oświetlenie zewnętrzne

28 marca o godzinie 20.30 gasimy światło podczas symbolicznej Godziny dla Ziemi. Żabka Polska kolejny rok z rzędu bierze udział w akcji WWF, tym razem gasząc na 60 minut oświetlenie zewnętrzne wszystkich ponad 6000 sklepów oraz neony na budynku firmy w Poznaniu.

 

Firma, mimo zaangażowania w działania na rzecz walki z koronowirusem oraz wdrożenia zaleceń GIS-u do placówek, podkreśla jak ważne są działania na rzecz ekologii. W trakcie Godziny dla Ziemi sklepy będą funkcjonowały normalnie. 

 - Szczególnie w ostatnim czasie solidarność ludzi i dbałość o wspólne dobro nabiera wyjątkowego znaczenia. Mijające  tygodnie pokazały, że w obliczu zagrożenia społeczeństwa potrafią się jednoczyć - mówi Tomasz Suchański, prezes zarządu Żabka Polska.

Podkreśla, że akcja Godzina dla Ziemi przypomina nam wszystkim jak wiele możemy zrobić, by zapobiec katastrofalnemu niszczeniu środowiska naturalnego. - Mimo trudności, jakie obecnie wszyscy przeżywamy w związku z epidemią, nasi pracownicy oraz franczyzobiorcy wspólnie zaangażowali się w akcję, zostaną wyłączone wizualizacje zewnętrzne, światła w biurach i w mieszkaniach, by podnosić świadomość ekologiczną i promować pro-ekologiczne zachowania  – tłumaczy Tomasz Suchański.

 W ubiegłym roku Żabka Polska przeprowadziła szereg działań mających na celu ograniczenie zużycia energii i wynikającą z tego emisję dwutlenku węgla. Dzięki wymianie oświetlenia w sklepach na wykorzystujące nowoczesne żarówki typu LED oraz wymianie urządzeń chłodniczych podczas remodelingu sklepów, sieć wygenerowała oszczędności na poziomie 13,5 GWh. Wymiana oświetlenia na ledowe na zapleczach placówek wraz z instalacją czujek ruchu, przyniosły dodatkowe 7 GWh oszczędności energii elektrycznej.

Zmniejszone zostało natężenie światła, co pozwoliło na zredukowane zużycie energii potrzebnej do oświetlenia sklepów o 20%. Przyniosło to nie tylko oszczędności finansowe, ale przede wszystkim pozwoliło na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Warto wyjaśnić, że oszczędność jednej MWh energii, to zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o około 1 tonę.

 Wraz z wdrożeniem standardów zgodnych z certyfikatem ISO 50001 (System Zarządzania Energią), Żabka Polska rozpoczęła cykliczne szkolenia dla franczyzobiorców, promując zasady zwiększania efektywności energetycznej w sklepach. Sieć szacuje, że zwiększenie wiedzy osób prowadzących sklepy w zakresie redukcji zużycia energii dało oszczędności bliskie 5,0 Gwh (w skali całego 2019 r.).

Ponadto sieć steruje odgórnie wizualizacją zewnętrzną, czyli oświetleniem kasetonów m.in. z logiem Żabki na elewacjach sklepów. W okresie letnim, od kwietnia do września, wyłączane są one na 8h dziennie. Działanie to przyniosło oszczędność około 0,6 GWh w skali ubiegłego roku. 

„Godzina dla Ziemi” jest akcją mającą na celu uświadomienie wszystkim mieszkańcom Ziemi współodpowiedzialności za naszą planetę. Odbywa się od 2007 r. w ostatnią sobotę marca i z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jej twórcą jest organizacja WWF (World Wildlife Fund). W tym roku w Polsce akcja odbędzie się pod hasłem „Nie tamuj rzek! Niech płyną”.

Żabka już po raz drugi aktywnie włącza się w inicjatywę, aby przypomnieć klientom i pracownikom o wprowadzaniu w życie nawet niewielkich zmiany mających pozytywny wpływ na ekologię.

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 3493 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.