Polska Bezgotówkowa: tysięce nowych terminali

Fundacja Polska Bezgotówkowa wraz z agentami rozliczeniowymi i bankami wyraziła gotowość do instalacji dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy urządzeń POS. Wszystkie nowo instalowane terminale obsługują podwyższony limit 100 zł dla transakcji zbliżeniowych.

Takie działanie ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Chcemy jasno podkreślić, że zarówno my, jako Fundacja, jak i agenci rozliczeniowi oraz banki, w odpowiedzi na oczekiwania handlowców, wyrażamy gotowość, aby wspólnymi siłami zainstalować dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy urządzeń POS w miejscach realizacji transakcji płatniczych - mówi dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. - Takie działanie jest w pełni zasadne, gdyż instrumenty bezgotówkowe, takie jak karty płatnicze, zegarki czy telefony komórkowe, w obecnej sytuacji są bezpieczniejsze, bo nie przekazuje się ich z rąk do rąk i działają bezstykowo – podkreśla.

Wszystkie nowo instalowane terminale będą dostosowane do zmian związanych ze zwiększeniem limitu transakcji zbliżeniowych niewymagających podawania kodu PIN z 50 na 100 zł. Wszystkie inne terminale funkcjonujące już na rynku są w trakcie procesu dostosowywania do nowego limitu. Z danych organizacji kartowych wynika, że około 86% transakcji wykonywanych za pomocą kart płatniczych nie przekracza kwoty 100 zł. Oznacza to, że podniesienie limitu do tego poziomu dodatkowo przyczyni się do ograniczenia kontaktu z terminalem w punktach usługowo-handlowych dla znaczącej liczby konsumentów i sprzedawców.

- Widzimy, że liczba transakcji bezgotówkowych i obroty znacznie wzrosły w ostatnim tygodniu, co oznacza, że Polacy przestawili się na płatności bezgotówkowe. Dodatkowe podniesienie limitu płatności bez podawania kodu PIN do 100 zł jeszcze bardziej ograniczy kontakt fizyczny z urządzeniami płatniczymi – uważa Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. - Powaga sytuacji, w której wszyscy się teraz znaleźliśmy, pokazała, że wspólnymi siłami da się tak skomplikowaną procedurę przyspieszyć – dodaje.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się małe, średnie i mikropodmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Do udziału w Programie uprawnione są podmioty, które posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych. Uczestnicy Programu otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy.

Od 1 września 2018 r. Program Polska Bezgotówkowa został rozszerzony o urzędy i inne instytucje sektora publicznego oraz o inne podmioty przyjmujące płatności, a niebędące przedsiębiorcami. Tym samym obejmuje on swoim działaniem także takie instytucje, jak urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia.

Katarzyna Pierzchała 3493 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.