Podatek cukrowy wejdzie w życie bez zmian?

O takiej możliwości alarmuje "Puls Biznesu". Przed dwoma tygodniami minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniała w tym samym dzienniku o przesunięciu obowiązywania daniny na koniec roku. Zdanie zmieniła.

– Niektóre zmiany w prawie podatkowym zostaną odsunięte w czasie. Uzgodniliśmy z Ministerstwem Zdrowia, że podatek cukrowy wejdzie w życie na koniec roku – mówiła 12 marca 2020 r. w wywiadzie dla „PB” minister Jadwiga Emilewicz, przypomina gazeta. Szefowa resortu rozwoju podkreśliła wtedy, że opóźnienie tego podatku ma na celu ograniczenie obciążeń przedsiębiorców w czasie zmagań z epidemią koronawirusa.

W środę 25 marca podczas telekonferencji z przedstawicielami branży spożywczej na temat tzw. tarczy antykryzysowej minister stwierdziła jednak, że nic się nie zmieniło w zakresie daty wejścia w życie tzw. podatku cukrowego i zacznie on obowiązywać zgodnie z planem czyli od 1 lipca 2020 r. Przedstawicielom branży zasugerowała negocjacje z Ministerstwem Zdrowia.

Ustawę o tzw. opłacie od cukru Sejm uchwalił w połowie lutego głosami PIS-u i Lewicy, a miesiąc później Senat ją w całości odrzucił głosami opozycji. Teraz znów powinien się nią zająć Sejm.

Opłata od napojów słodzonych ma być podzielona na dwie części: stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, natomiast część zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gr/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Dodatkową daniną objęte zostaną napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny, czyli napoje energetyczne. Wyniesie ona 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej.

Przedstawiciele branży napojowej, ale także producenci buraków cukrowych czy sadownicy przekonują, że podatek ten doprowadzi do wzrostu cen wartościowych napojów z dużym udziałem soku czy nektarów i doprowadzi do bankructwa wielu rodzimych firm. Przypomnijmy: tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji branży projekt ustawy o prozdrowotnych wyborach Polaków, dając czas do zaopiniowania go do 10 stycznia. Pierwotnie opłata miała obowiązywać od 1 kwietnia, ostatecznie jednak resort zgodził się na przesunięcia vacatio legis o trzy miesiące. 

Magdalena Weiss 2418 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.