Emilewicz: rząd przyjął projekt tzw. tarczy antykryzysowej

W piątek 27 marca projektem specustawy zajmie się Sejm. Wtedy ostatecznie będzie wiadomo, czy w ramach pomocy dla branży handlowej i gastronomicznej rząd - choćby czasowo - przywróci handel w niedziele.

 

- (...) Projekt Tarczy został przyjęty, wysłany do Sejmu i Rady Dialogu Społecznego - powiedziała Jadwiga Emilewicz w czwartek w TOK FM. - Dziś mamy ciąg dalszy konsultacji z opozycją. Dziękuję za uwagi - mówiła Emilewicz.

W piątek projektem tarczy antykryzysowej ma zająć się Sejm. Jak ustaliło TOK FM w planach jest między innymi częściowe ograniczenie zakazu handlu w niedziele, wypłata postojowego niektórym osobom nawet dwa razy czy urzędowe ustalanie maksymalnych cen. Oficjalne informacje na temat tarczy antykryzysowej są tutaj. O wahaniach rządu, jeśli chodzi o przywrócenie handlu w niedziele pisaliśmy między innymi tu i tutaj

Jak dodała, w tej chwili określenie skali zwolnień w firmach to "wróżenie z fusów". - Na koniec miesiąca zobaczymy jak wygląda rynek pracy. Czy pracodawcy decydują się przetrzymać trudniejszy moment skorzystać z rozwiązań, które zapisaliśmy np. ze wsparcia w wypłacie wynagrodzeniach. Ja apeluje do przedsiębiorców: spróbujemy przetrwać ten najtrudniejszy moment - przekonywała Emilewicz. 

Wyjaśniała dokładnie, jak wygląda rządowa pomoc dla mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają maksymalnie do 9 osób. - Takie firmy bez żadnych kwalifikacji i kryteriów są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne przez 3 miesiące. Bez względu na rodzaj umów pracowników. Przy czym właściciel, jeśli jego przychody nie przekraczają 15 600 zł, jest także zwolniony ze składek. Jeśli przekracza, to musi płacić. Podajmy przykład, właściciel małego salonu fryzjerskiego czy sklepu, zapewne jego przychody nie przekraczają tej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia, to wtedy ze składek zwolnieni są jego pracownicy i on. Ale już właściciel kancelarii adwokackiej, być może jego przychody spadły z 70 tys. do 30 tys., ale jego ze składek nie zwalniamy. Taki mały przedsiębiorstwa może też skorzystać z postojowego czy dopłat przy redukcji wymiarze pracy. Wszystkie rozwiązania można ze sobą łączyć - wyjaśniała Emilewicz.

Źródło: TOK FM, cały artykuł tutaj

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.