Retail Institute apeluje o równą pomoc dla wszystkich

Centra handlowe to złożony ekosystem zależnych od siebie firm, dlatego pominięcie jakiejkolwiek branży w programie Tarczy Antykryzysowej wywoła efekt domina - przestrzegają eksperci Retail Institute.

- Wyrażamy głębokie zaniepokojenie pojawiającymi się w przestrzeni medialnej wypowiedziami i artykułami, które ingerują w relacje pomiędzy najemcami i wynajmującymi centrów handlowych oraz prowadzą do antagonizowania stron – mówi Anna Szmeja, CEO Retail Institute.

Jej zdaniem w trwającej od tygodnia debacie publicznej pomijany jest głos tysięcy przedsiębiorstw, które są zależne od najemców i wynajmujących. To firmy usługowe, serwisowe, producenci, dostawcy, firmy transportowe i wiele innych, którzy dziś, z racji zamknięcia centrów handlowych i wstrzymania działalności handlowej najemców, również walczą o przetrwanie.

- Nie sposób dziś wartościować kto powinien otrzymać większe wsparcie dla każdej ze stron jest ono na wagę przetrwania, ale pominięcie lub niedoszacowanie potrzeb jakiejkolwiek z grup wywoła katastrofalne skutki – uważa ekspertka.

Podkreśla, że sieci handlowe walczą dziś o przetrwanie – utrzymanie zatrudnienia, obniżenie kosztów stałych funkcjonowania, upłynnienie niesprzedanego towaru, etc. Wynajmujący nadal ponoszą wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem centrów handlowych: podatki od nieruchomości, użytkowanie wieczyste, media, serwisy sprzątające i ochrony i wiele innych, w tym zobowiązania w stosunku do banków.

Jak się dowiedzieliśmy, od poniedziałku 16 marca centra handlowo  lawinowo zaczęli otrzymywać pisma od najemców informujące o wstrzymaniu się od płatności zobowiązań czynszowych za bieżący miesiąc. Tymczasem banki nieubłaganie oczekują spłaty należności kredytowych.

- Podwykonawcy, w dużej mierze małe i średnie polskie przedsiębiorstwa, wypatrują w tym zamieszaniu końca kryzysu i możliwości powrotu do świadczenia usług na rzecz jednych lub drugich. To oni stracili w pierwszej fali kontrakty i przychody – podkreśla Anna Szmeja.

Retail Institute apeluje zatem o rozważne działania, które uszanują potrzeby wszystkich podmiotów dotkniętych kryzysem.

- Wzywamy rząd do stworzenia programu pomocowego, który w symetryczny sposób będzie wspierał zarówno najemców, jak i wynajmujących oraz wszystkie firmy tworzące złożony ekosystem 500 centrów handlowych w Polsce – mówi szefowa Retail Institute.

 

Katarzyna Pierzchała 3548 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.