Jawo: w gastronomii sprzedaż spadła do zera

Sprzedaż w sklepach skoczyła, w gastronomii spadła do zera.

Mrożone pierogi, knedle czy kopytka z Jawo należą do tych produktów, które konsumenci szykujący się do pozostania w domu chętnie kupowali.

- Krajowy popyt na produkty w handlu detalicznym zmienił się krótkookresowo dosyć istotnie - wstępne szacunki z marca to wzrost o około  25-30% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, co pozwala zrekompensować utratę sprzedaży w rynku gastronomicznym i eksportowym. Spodziewamy się jednak spowolnienia tej dynamiki, mam świadomość, że to wynik przygotowywania zapasów – mówi Emil Dzianok, dyrektor handlowy (na zdjęciu).

Gastronomia  jest istotnym odbiorcą produktów Jawo. W grupie produktów dla tego kanału sprzedaż spadła do poziomu bliskiego zeru. - Nasi klienci gastronomiczni potrzebują rozwiązań prawnych, bo obawiamy się o ich biznesy – podkreśla.

Kontrole na granicach wydłużyły czas transportu produktów Jawo do zagranicznych klientów. Transport żywności między granicami ma niewielkie ograniczenia, ale brak jest kierowców. To również wpływa na spadek sprzedaży.

Jawo pracuje normalnie, bez żadnych ograniczeń. Nie zmniejsza ani nie zwiększa liczby zmian. Zatrudnia sporo młodych matek, które wykorzystują obecne rozwiązania prawne pozwalające zostać im w domu z dziećmi, co w niewielkim stopniu utrudniło organizację produkcji.

Producent zawsze przestrzegał procedur wymaganych przy produkcji żywności, jednak wprowadził kilka zmian: zdecydowana większość pracowników biurowych pracuje zdalnie, zakład jest zamknięty dla osób z zewnątrz, kontakty w takich przypadkach jak dostawy surowców ograniczone są wyłącznie do niezbędnego minimum - przy zachowaniu najwyższych możliwych praktyk zapewniających bezpieczeństwo.

 - W obecnej sytuacji utrudniony jest m.in. obieg dokumentów, dlatego zagrożone będzie dotrzymanie terminów rozliczeń podatkowych i innych, to z pewnością wymaga nowych rozwiązań, prolongat czy innego rodzaju pomocy – mówi Emil Dzianok.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.