Koronawirus: niekonwencjonalne inicjatywy sklepów [PODSUMOWANIE]

Godziny dla seniorów, hurtownie otwarte dla zwykłego Kowalskiego, pracownicy gastronomii przechodzący do pracy w sklepach - takie pomysły na czas koronawirusa widać za granicą.

Handel skraca godziny pracy, co w Polsce widać m.in. w Żabce i Biedronce, decyduje się na pracę rotacyjną czy oferuje zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy tym, którzy ukończyli 60 lat, a więc są w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia koronawirusem. Kasjerzy pracują w rękawiczkach, oddzieleni od klientów płytami pleksi. Pojawiają się też pierwsze doniesienia o dodatkowych premiach dla pracowników Lidla i Aldiego. Za granicą słychać też o szeregu ciekawych inicjatyw proklienckich.

Handel dla seniorów

Irlandzkie, walijskie, australijskie, norweskie i belgijskie sklepy ruszyły z akcją ochrony starszych klientów i wprowadzają specjalne godziny otwarcia właśnie dla nich, donosi Lebensmittel Zeitung (LZ). Tesco w Irlandii zaprasza klientów powyżej 65. roku życia w poniedziałki, środy i piątki rano, do 9.00 Lidl w Irlandii nieco później, bo między 9.00 a 11.00. Sieć zapewnia też w tym czasie szybki dostęp do kas i dodatkowe wsparcie personelu. Tego typu działania podjął też brytyjski Iceland. Starsi klienci belgijskiej sieci Delhaize są wpuszczani również rano, zaraz po otwarciu sklepów, bo wtedy te obiekty są najczystsze, a pytani przed Reutersa, i tak przyznają, że nawet w „ich” godzinie są kolejki i część osób czeka przed sklepem, ze względu na ograniczenie liczby klientów, którzy mogą przebywać jednocześnie w placówce. Najdalej poszedł australijski Woolworths, który nie tylko zaprasza osoby starsze do robienia zakupów w określonych godzinach, ale i prosi o wylegitymowanie się dokumentem z datą urodzenia przy wejściu.

Hurtownia dla każdego

Gracz z austriackiego rynku hurtowego – AGM, należący do Grupy Rewe, otworzył swoje podwoje dla klientów detalicznych. To obiekty typu cash&carry. Podobnych ruchów spodziewano się w Niemczech. Selgros, który miał się ku temu skłaniać, jak pisze LZ, wycofał się z takiego pomysłu z szeroko rozumianych względów prawnych.

Wymiana pracowników

Handel i w czasach spokoju narzeka na brak pracowników. Teraz w związku ze zwiększonymi zakupami potrzebuje ich jeszcze więcej – niemieccy sprzedawcy szukają desperacko nowych sił do pracy i liczą na pomoc studentów, którzy mają więcej czasu z powodu zamkniętych uniwersytetów. Jednocześnie niemiecki McDonald's ogłosił partnerstwo z tamtejszymi sieciami Aldi Nord i Aldi Süd – pracownicy restauracji fast-food będą tymczasowo zasilać ekipę dyskontów, zależnie od zapotrzebowania. Później wrócić mają do normalnej pracy w McDonald's. Obie strony podkreślają, że to czas na tego typu niekonwencjonalne rozwiązania.

Policja na straży handlu

W minionym tygodniu czołowe sieci brytyjskich marketów ograniczyły możliwość dokonywania większych zakupów na zapas i zwiększyły ochronę w sklepach. Jednocześnie zaapelowały do rządu, by zapewnił im dodatkowe bezpieczeństwo i wysłał funkcjonariuszy policji do placówek, podaje European Supermarket Magazine. To pokłosie m.in. bójek klientów, którzy próbowali wykupić wodę butelkowaną czy konserwy.

Odrodzenie w Chinach

Gdy Europa poszukuje nietypowych rozwiązań, Chińczycy wracają do sklepów, restauracji i galerii handlowych, a biznes mówi o już o strategiach „powirusowych”. Sposób robienia zakupów i dostaw zmienił się jednak znacząco – zakupy dostarczane przez kurierów lub drony zostawiane są w specjalnych strefach przy osiedlanych, a na paragonach widnieje również wynik pomiaru temperatury u wszystkich osób, które miały kontakt z dostarczanym produktem. Więcej o chińskich doświadczeniach w naszym podcaście, w którym rozmawiamy z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global Consulting, który wprowadza marki i biznesy na chiński rynek.

Podcastu można posłuchać tu i w popularnych aplikacjach podcastowych typu Spotify czy iTunes.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.